Aj ten najlepšie nahodený človek môže ľahko pokaziť celkový dojem nevhodným výberom náramkových hodiniek k svojmu oblečeniu. Existuje nepreberné množstvo hodiniek, od lacných čínskych, módnych quartzových až po luxusné mechanické hodinky od renomovaných švajčiarskych či nemeckých výrobcov.

 

Ako si vybrať tie správne hodinky?

V prvom rade by ste sa mali pozrieť na svoj šatník, ďalej rozpočet a položiť si pár správnych otázok:

 • – prečo chcete mať hodinky? (len na zobrazenie času alebo ako pekný a hodnotný doplnok pre svoje potešenie?)
 • – kedy budete hodinky nosiť?
 • – načo ich budete používať? (spoločenská udalosť, bežné nosenie, na šport..?)
 • – koľko peňazí ste ochotný minúť?
 • – chcete luxusné, pseudoluxusné (blink efekt) alebo technicky vyspelé hodinky?

Najprv si objasníme, aké sú hlavné druhy hodiniek, ktoré poznáme. Sú to jednak quartzové hodinky, ktoré fungujú na batériu a mechanické hodinky, ktoré sa naťahujú ručne pomocou korunky alebo automaticky, aktívnym nosením na ruke.

omega____l_heure_de_james_bond_6673_north_545x

Stručné výhody a nevýhody quartzových hodiniek:

 • – presnejšie a odolnejšie voči nárazom ako mechanické hodinky
 • – nie je potrebná žiadna špeciálna starostlivosť, iba občas vymeniť batériu
 • – lacnejšie avšak aj menej hodnotné

Výhody a nevýhody mechanických hodiniek oproti quartzovým:

 • – väčšia hodnota a kvalita použitých materiálov
 • – omnoho vyššia životnosť (aj viac ako sto rokov..)
 • – vyššia prestíž a udržanie hodnoty
 • – menšia odolnosť voči nárazom a otrasom a menšia presnosť
 • – nutná občasná servisná prehliadka

Keďže dnes dokážeme zistiť čas veľmi jednoducho pomocou rôznych elektronických zariadení, hodinky slúžia skôr ako určitá prestíž. Vyjadrujú totiž status a mnohokrát aj povahu svojho užívateľa tak ako napríklad jeho automobil. Avšak rozdiel je v tom, že svoje auto musíte zaparkovať pred budovou, na rozdiel od hodiniek, ktoré si so sebou zoberiete napríklad na biznis rokovanie. My sa teda v tomto článku budeme preto viac venovať hodnotným mechanickým hodinkám ako lacným quartzovým.

10 tipov na hodinky, ktoré budú pre vás šité ako na mieru

1. UNIVERZÁLNE HODINKY

Ak chcete univerzálne hodinky na dennodenné nosenie, vhodné aj k rifliam, aj k obleku, mali by ste sa poobhliadnuť po niečom takomto.

16155550-rgb-1_1_

Davosa Ternos s extrémne odolnou keramickou lunetou, takmer nepoškriabateľným zafírovým sklíčkom a vodotesnosťou vhodnou aj na potápanie. Okrem toho vás určite nesklame aj ich striedma veľkosť a dizajn púzdra, ktorý je vhodný pre väčšinu zápästí.

2. SPOLOČENSKÉ MODELY

Ak sa chystáte na ples alebo iné spoločenské podujatie, kde je prikázaný „dress code“, potom je pre vás ako stvorený jeden z týchto modelov. Vybrať si už môžete podľa toho či nosíte striebornú, alebo zlatú obrúčku.

epos-watch-3420.152.20.14.30 epos-watch-3408.208.24.14.15

 

Epos 3420 na kovovom náramku Epos 3408 na koženom remienku

3. ŠPORTOVO-LUXUSNÝ MODEL

Tento model bude pre vás vhodný, ak máte radi spojenie sviežeho a moderného luxusu, pričom nosíte košeľu, kvalitné rifle s koženým opaskom a koženými topánkami.

dwiss-emme-silver-watch_2_

Dwiss Emme silver majú moderne strihnuté zložité púzdro a gumený remienok. Srdcom hodiniek je overený švajčiarsky automatický strojček ETA 2824 so zdobeným rotorom.

4. PRAVÉ POTÁPKY

DSC_0646

Squale 2002 Atmos – mechanické potápačské hodinky s vodotesnosťou 1000 metrov a špeciálne patentovanou obojstranne otočnou lunetou

alebo

hodinky-aquadive-bathyscaphe-100-ss_1_

model Aquadive Bathyscaphe 100 s historickým púzdrom a prepletaným kovovým náramkom mesh.

5. PRAVÉ PILOTKY

Nosíte starú koženú bundu a Ray Ban Aviation okuliare? Túžili ste byť v detstve pilotom? Potom je práve pre vás ideálny tento model.

861951-2

Laco Mini-Replika s klasickým Baumuster B ciferníkom a ručným náťahom. Koženému remienku nesmú chýbať dva nity z oboch strán!

6. UNIKÁT – chameleón

Máte radi rôzne štýly oblečenia? Väčšinou ležérne alebo pohodlné oblečenie s trochou extravagancie? Skúste tento model!

steinhart-apollon-chronograph_3_

Steinhart Apollon Chronograf s troma vymeniteľnými lunetami, ktoré kompletne zmenia vzhľad hodiniek.

7. TECHNICKÁ DOKONALOSŤ

Ste technický inžinier a nezaujímate sa príliš o to, čo si na seba ktorý deň oblečiete? Oveľa viac vás zaujímajú ozubené kolieska a vyspelá technika? Potom je táto značka ako stvorená pre vás!

damasko-dc-56-si_1_

Damasko DC 56 Si – technicky vysoko vyspelé hodinky zaodeté do pilotského štýlu. Pár špecifikácií, ktoré určite stoja za zmienku a robia z týchto hodiniek technologický skvost: 4-násobne odolnejšia oceľ ako bežne používaná nehrdzavejúca oceľ, antimagnetický strojček a púzdro, Damasko rotor s keramickými ložiskami či kremíkový vlások.

8. ŠPORTOVÉ HODINKY

Pokiaľ robíte paragliding, windsurfing alebo iné športové aktivity. potom by vás mohol zaujímať model od nemeckej značky Archimede.

hodinky-archimede-8237s-a31-41

Archimede Outdoor – inverzný ciferník je celý potiahnutý superluminovou, takže hodinky sú dokonale prehľadné. Môžete si vybrať hodinky na koženom, kovovom alebo gumenom remienku, ktorý odporúčame na športové aktivity najviac.

9. CHCETE ZAŽIARIŤ?

Ak je váš vkus v oblečení tak trochu extra a takisto chcete zaujať hodinkami, skúste nejaký skeleton. Napríklad takýto krásny dámky model.

davosa-grande-diva_6_

Davosa Grande Diva s ručným náťahom (kalibrom 6498) a 100 bielymi zirkónmi zaujmú nejednú dámu.

10. NENAŠLI STE TO PRAVÉ?

hodinkomania

Ak vám ani tento článok nepomohol v rozhodovaní, určite by ste mali navštíviť slovenské fórum venované výlučne diskusii o hodinkách www.hodinkomania.sk. Mnoho skúsených členov vám rado a ochotne pomôže s výberom tým správnych hodiniek.