Každý túži po tom, aby sa nemusel príliš obmedzovať v jedle a zároveň, aby zhadzoval tuk a naberal svaly. Ako to ale dosiahnuť?
Počuli ste už niekedy o stravovacom režime zvanom intermittent fasting? Neviete, čo to je? Tu sú základné pravidlá – nejaký čas hladujete (fasting) a potom nejaký čas hodujete a jete (feasting).
Existujú rozličné variácie, ale tá najzákladnejšia sa skladá zo 16 hodinového hladovania a 8 hodinového intervalu, kedy jete. Čas 16 hodinového hladovania v sebe zahŕňa aj spánok, takže sa nemusíte báť, že budete nejako extrémne trpieť. Teda zo začiatku to možno nebude až tak v pohode, no vaše telo sa postupne adaptuje a príde vám to prirodzenejšie. A dokonca aj ten hlad nejako prekúsnete… Ale, samozrejme, bez kúskania hocičoho na jedenie! Povolené sú iba nesladené čaje, káva a voda s citrónom. Určití autori odporúčajú ráno na lačno aj rybí tuk, no u niektorých ľudí to môže spôsobiť aj žalúdočné problémy a vyvolať až vracanie. A tým by ste ráno určite začínať nechceli :).
Režim môže vyzerať aj nejako takto: 21:00 zjete posledné jedlo, o 22:00 pôjdete spať, o 6:00 vstanete, idete do práce a prvé jedlo si dáte o 13:00. Tu je však jedna nevýhoda – ideálny je režim, keď si pred tým, ako dáte do seba prvé jedlo, zacvičíte. To sa však nedá vždy. Preto je treba tento režim individuálne nastaviť. Tí, čo majú možnosť si napríklad o tej 12:00 zacvičiť, majú vyhraté! O 13:00 sa začína ozajstná hostina. Proteín so sušeným ovocím po tréningu, po ďalších 30 až 60 minút si dáte prvé jedlo, ktoré by malo tvoriť (aj s proteínom a ovocím dokopy) cca. 50 % denného príjmu. Čo u veľkých chlapov môže byť aj 6000 – 8000 kJ! Viete si naraz predstaviť toľko jedla? Väčšinou ho tvorí aj 40 g proteínu, 100 – 200 g sušeného ovocia, 200 g mäsa, 100 g prílohy v surovom stave, zelenina a ešte aj nejaký dezert.
Kto by nechcel niečo také? 🙂 Poďte s nami hladovať!
Foto:wallpaperscraft.com