26. apríl 1986 Európu, ale aj celý svet zasiahla jedna z najväčších katastrof v histórií. Výbuch reaktoru v jadrovej elektrárni Černobyľ. Udalosť, ktorá stála tisíce ľudí životy, zdravie, udalosť, ktorá sa vôbec nemusela stať. Čo sa stalo a ako vyzerá miesto tragédie dnes?

Sobota, pol druhej v noci. Pre plánovanú údržbu mal byť štvrtý reaktor elektrárne odstavený. Odstavenie chceli pracovníci využiť na test, v skratke, či po odstávke reaktora dokáže turbína zotrvačnosťou vytvoriť toľko energie, aby zabezpečila bezpečné odstavenie reaktora. Jednoduchý test sa zmenil na katastrofu. Kvôli viacerým nesprávnym krokom operátorov, kvôli neuskutočneným testom pri spúšťaní elektrárne z dôvodu politického tlaku na rýchle spustenie, kvôli ďalším mnohým faktorom došlo k tomu, že reaktor štvrtého bloku explodoval a do ovzdušia sa uvoľnilo obrovské množstvo rádioaktívnych látok.

reaktor 4 chernobyl

Neuveriteľných 9 dní trvalo, kým sa podarilo reaktor prekryť oceľovým sarkofágom tak, aby z neho ďalej neunikali nebezpečné látky. 9 dní sa do ovzdušia uvoľňovali látky, ktoré vietor odnášal do celej Európy, vrátane Slovenska. Ďalšou tragédiou, teraz však politickou, bolo, že Sovietsky zväz najskôr tragédiu utajoval práve v tom najrozhodujúcejšom čase, tesne po výbuchu. V celom zväze prebiehali oslavy 1. mája, ľudia si užívali jarné počasie vonku a netušili, akú chybu robia. Akú chybu urobili „súdruhovia“, keď im zatajili pravdu. Všetko vyšlo na povrch, keď po pár dňoch namerali inžinieri zvýšenú rádioaktivitu v elektrárňach na severe Európy. Podľa vývoju počasia prišli na to, že rádioaktívny oblak prišiel zo Sovietskeho zväzu a ten bol nútený priznať katastrofu pod tlakom faktov.

chernobyl 03

Aké mala tragédia následky? 203 ľudí hospitalizovaných ihneď po katastrofe, prevažne hasiči a likvidátori, ktorí netušili, že sa vystavujú istej smrti, 135 000 ľudí bolo evakuovaných, milióny ľudí v celej Európe bolo vystavených rádioaktívnemu oblaku. Na likvidácii katastrofy sa podieľalo 600 – 800 000 ľudí. Stovky zomreli na následky ožiarenia, rakoviny. Okruh 30 km v okolí elektrárne prakticky prestal existovať, okrem likvidátorov a niekoľkých pôvodných obyvateľov, ktorí odmietli opustiť svoje domovy, hoci sa vystavili istej smrti, sa do oblasti už nikto nevrátil. Desaťtisíce kilometrov štvorcových boli kontaminované, desiatky kilometrov štvorcových lesov boli vypálené. Pri výbuchu reaktora sa uvoľnilo 400-násobne väčšie množstvo rádioaktivity ako pri zhodení bômb na Hirošimu.

Možno vás prekvapí, že elektráreň v Černobyle fungovala až do roku 2000, pracuje v nej stále okolo 3000 ľudí a tak dlhá prevádzka je potrebná najmä kvôli postupnému odstaveniu elektrárne a zamedzeniu rizika ďalšej katastrofy. Nad štvrtým reaktorom sa buduje nový sarkofág, nakoľko starý už nie je bezpečný. Dostavaný by mal byť v roku 2015 a stáť bude miliardu Eur.
sarkofag chernobyl

 …fotky, listy, hračky, všetko ostalo v meste, iba ľudia odišli a viac sa nevrátili…

Samotnou kapitolou udalosti je mesto Pripiať. Pripiať bolo moderné, novovybudované mesto neďaleko od elektrárne vybudované práve pre jej zamestnancov. Po tragédií si vyslúžilo adekvátny titul mesto duchov. Predstavte si priemerné okresné mesto Slovenska, ktoré ostane zrazu prázdne. 50 000 ľudí a zrazu nikto. Nikde nikto. Všetky osobné veci, fotky, listy, hračky, všetko ostalo v meste, iba ľudia odišli a viac sa nevrátili. Desivé, však? Prázdnota mesta neodradila zlodejov, ktorí rozkradli všetko, čo sa dalo aj nedalo neuvedomujúc si, že riskujú svoje životy, celé mesto bolo kontaminované a predmety od rozkrádačov sa dostali do celej Európy. Mesto je dnes fascinujúcim cieľom turistov, do oblasti je možné vstúpiť so sprievodcom, návšteva je pomerne bezpečná ak budete kráčať tam, kde vám povedia. Stále sú tam miesta, ktoré sú nebezpečne kontaminované.chernobyl 02

chernobyl 04

chernobyl 05

Udalosť sa stala motívom pre mnohé hry, horory, ktoré, ak miesto navštíviť chcete neodporúčame sledovať. Veríme, že sa stala aj ponaučením, veríme, že sa nikdy nezopakuje. Černobyľ a Pripiať sú desivou fascináciou a navždy ňou ostanú.

Na záver si vychutnajte zábery natočené dronom. Takto vyzerá mesto duchov dnes.

zdroj: wikipedia