Tak ako existuje cenník služieb u kaderníka či automechanika, existuje už aj cenník otrokov. Militanti si tak môžu vyberať zo širokej ponuky zajatých žien a detí.

Spravodajská televízia Bloomberg v utorok informovala o cenníku otrokov, ktorý zverejnila extremistická organizácia Islamský štát. Jeho kópia sa dostala do rúk vyslankyne generálneho tajomníka OSN pre oblasť se*uálneho násilia v konfliktoch Zainab Bangura. Z cenníka vyplýva, že najvyššiu hodnotu majú len ročné deti. „Tovar“ si najčastejšie kupujú kmeňoví bojovníci Islamského štátu alebo bohatí ľudia z Blízkeho východu.

Bangura si pravosť cenníka a jeho súm osobne overila a v súvislosti s ním prezradila, že sa s dievčatami obchoduje ako s barelmi ropy. Podľa jej slov môže jedno dievča putovať z ruky do ruky aj medzi piatimi či šiestimi mužmi, ktorí ho následne za niekoľko tisíc dolárov vo forme výkupného odpredávajú príbuzným.

Toto sú ceny, ktoré zverejnila Zainab Bangura:

Chlapci a dievčatá, 1 – 9 rokov: 150 eur

Dospievajúce dievča: 113 eur

Žena nad 20 rokov: menej ako 113 eur

Velitelia militantov majú možnosť prvého výberu, pričom zajatcov si vyberajú zdarma. Po nich nasledujú bohatí cudzinci, ktorí za nich dokážu ponúknuť aj niekoľko tisíc dolárov a nakoniec prichádzajú na rad radoví bojovníci IS. Tí si otrokov nakupujú za sumy uvedené v cenníku