18. september je pre mnohých futbalových fanúšikov veľkým dňom, pretože práve dnes oslavuje svoje narodeniny legendárny brazílsky zakončovateľ Ronaldo Luis Nazário de Lima. Tento 42-ročný chlapík je mnohými označovaný za najlepšieho útočníka všetkých čias. Pripomeňte si jeho úchvatný debut v Reale Madrid!

Ronaldo Luis Nazário de Lima

Ronaldo Luis Nazário de Lima sa narodil 18. septembra 1976 v brazílskom meste Rio de Janeiro a už v útlom veku bol považovaný za nový supertalent tamojšieho futbalu. V roku 1994 bol ako hráč Cruzeiro Esporte Clube povolaný na MS do USA, kde sa stal s Brazíliou majstrom sveta. Mal vtedy iba 17 rokov!

V lete toho istého roku prestúpil z Brazílie do holandského klubu PSV Eindhoven a o dva roky neskôr sa stal hráčom katalánskej Barcelony. Tam vydržal len rok a sťahoval sa do Interu Miláno. Tento tím vtedy patril medzi najsilnejšie celky Serie A, ktorá bola v tom čase označovaná za najlepšiu futbalovú súťaž sveta.

V Interi strávil 4 roky, ale tie mu výrazne poznačili zdravotné problémy, najmä opakované zranenie kolena, ktoré mu takmer ukončilo kariéru. Pred MS 2002 sa však Ronaldo vrátil späť na futbalové trávniky a na tomto svetovom šampionáte vystrieľal Brazílii titul, pričom s 8 gólmi sa stal suverénne najlepším strelcom turnaja. Jeho účes pred finále s Nemeckom a následné dva góly do siete legendárneho Olivera Kahna patria k najväčším historickým okamihom svetových šampionátov.

Po tomto turnaji prestúpil z Talianska späť do Španielska, keď ho získal Real Madrid. Ronaldo sa stal jedným z mála hráčov, ktorí obliekali dres Barcelony i Realu Madrid, a napriek tomu sa teší obľube u oboch fanúšikovských táborov. Možno je dodnes dokonca jediným.

V drese “Pusiniek” strávil Ronaldo necelých 5 rokov, aby následne odišiel do milánskeho AC. Kariéru ukončil na začiatku roku 2011 ako hráč brazílskeho celku Sport Club Corinthians Paulista.

Najlepší na svete

Ronaldo je spolu s Diegom Maradonom dodnes jedným z dvoch futbalistov, ktorí dokázali dvakrát počas svojej kariéry zlomiť prestupový rekord za jedného hráča. Prvýkrát to Ronaldo dokázal, keď ho Barcelona kúpila z PSV Eindhoven za 15 miliónov, následne o rok neskôr, keď za 28 miliónov prestupoval do milánskeho Interu.

Podľa prepočtov vtedajších a súčasných cien na futbalovom trhu, je ROnaldo stále najdrahším hráčom sveta. V súčasnosti by bola jeho cena totiž 433 miliónov eur!

Ronaldo bol považovaný za najlepšieho hráča svojej generácie, mnohými je označovaný za najlepšieho útočníka, aký kedy behal po futbalových trávnikoch. Je tiež dvojnásobným držiteľom Zlatej lopty, ktorú získal v rokoch 1997 a 2002. Nebyť zranení, podľa mnohých by toho dokázal ešte oveľa viac.

Ronaldo a jeho úchvatný debut za Real Madrid

Rok 2002 bol pre brazílskeho kanoniera skutočne veľkolepým, keď sa stal druhýkrát v kariére majstrom sveta i najlepším strelcom MS. Následne prestúpil do slávneho Realu Madrid. V drese “Bieleho baletu” predviedol úvod ako z ríše snov, keď mu stačila jedna jediná minúta na to, aby všetkým ukázal, čo dokáže.

V úvode ročníka 2002/2003 mal zdravotné problémy, ale keď v 63. minúte zápasu proti Deportivu Alavés nastúpil na svoj madridský debut, už v 64. minúte vsietil svoj prvý gól za “Los Blancos”. Do konca stretnutia pridal dokonca aj svoj druhý presný zásah a kráľovský veľkoklub vyhra 5:2.

https://youtu.be/YJaFUXlay44

Foto|Video: Facebook, Twitter, YouTube