Naši politici sa v poslednom období venovali tzv. zastropovaniu dôchodkového veku na 64 rokov. Slovákom sa tak odchod do dôchodku zrejme opäť raz posunie. Poslanci NR SR navyše schválili nový spôsob výpočtu dôchodkového veku. Kedy sa dočkáte zaslúženého oddychu? Teraz si to môžete už aj sami vyrátať! 

Každý rok sa vek odchodu do dôchodku posúval o niekoľko dní. Tento rok bola hranica 62 rokov a 139 dní a budúci rok sa dôchodkový vek mal zvýšiť o 63 dní. Z parlamentu však prišla obrovská zmena. Od nového roka sa totiž budú dni zaokrúhľovať na celé mesiace. Takže, ak sa vám napríklad stane, že váš dôchodkový vek bude 64 rokov a 45 dní, zaokrúhli sa to rovno na 64 rokov a 2 mesiace. Budete teda reálne musieť odpracovať ešte ďalších 15 dní navyše.

Stanovisko Rady pre rozpočtovú zodpovednosť znie jasne: „Novela prináša vyšší dôchodkový vek pre ročníky 1959 až 1992, teda významnú časť pracujúcej populácie. Dôvodom je samotné zaokrúhľovanie na mesiace,“. Väčšina analytikov však tvrdí, že ľudia na túto zmenu doplatia. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť sa teda pre výpočet dôchodkového veku podľa nového zákona rozhodla vytvoriť kalkulačku. Svoj dôchodkový vek si už aj vy môžete vypočítať >>TU<<

Dôchodkový vek

Zdroj: Rozpoctovarada.sk, Hitky.sk | Foto: YouTube, Pixabay.com