Aj keď na Slovensku nemáme veľa poriadnych ciest, kde sa dá vyblázniť a šliapnuť na plyn, aj my sa túžime aspoň raz prevetrať v super rýchlom aute. Medzi sedanmi v súčasnosti kraľujú modely značiek BMW a Mercedes. Tie absolútne najrýchlejšie sa nedávno konečne stretli vo vzájomnom súboji! 

Mat Watson zo spoločnosti Carwow má na svojom konte už množstvo zaujímavých porovnávacích testov. Teraz sa rozhodol proti sebe postaviť dve totálne rakety, a to Mercedes-AMG E63 W213 vo verzii S a BMW M5 G10 v špeciálnom “Competition” prevedení. Obe sú si veľmi podobné. Pod kapotou skrývajú osemvalcové motory, majú pohon 4×4 a rýchly automat so systémom Launch Control, ktorý umožňuje čo najrýchlejší štart z miesta bez zbytočnej straty času pretáčaním kolies.

Takisto obidva tieto kúsky disponujú porovnateľným výkonom. AMG bolo dlho so svojimi 612 koňmi lepšie, no po príchode vylepšenej M5 s výkonom 625 koní sa to zmenilo. V tomto teste totiž zvíťazil nový model BMW M5 G10 Competition. Rozhodla o tom najmä jeho lepšia schopnosť vyštartovať z miesta.

V krátkom preteku na cca 400 metrov zaznamenal čas 11,1 sekundy, zatiaľ čo rival značky Mercedes 11,3 sekundy. Momentálnym kráľom je teda BMW, ktoré zvíťazilo aj v brzdení (obe značky mali rovnaký druh karbónovo-keramických bŕzd). Mercedes si víťazstvo uchmatol iba v pružnom zrýchlení, a tak majú výrobcovia do budúcna určite čo vylepšovať.

BMW M5 vs. Mercedes AMG

Foto|Video: YouTube