Spoločnosť Tesla Motors dostala pred pár dňami zaujímavý email od jedného zo svojich zákazníkov. Bolo v ňom poďakovanie od majiteľa automobilu Model X. Tento muž počas cesty dostal pľúcny infarkt a vďaka autopilotovi, ktorého stihol nastaviť, sa bezpečne dopravil k nemocnici. Záchrana života ako zo scifi filmu? Nie, je to otázka času, kedy sa autopiloti stanú súčasťou našej výbavy.

Na úvod treba spomenúť, že auto, ktoré jazdí úplne samé, zatiaľ testuje len spoločnosť Google. V tomto prípade šofér zadá cieľ, kam smeruje jeho cesta a vôbec nemusí venovať pozornosť jazde. Čo sa týka spoločnosti Tesla Motors, v ponuke má dva modely, ktoré ponúkajú funkciu autopilota. Na rozdiel od samojazdiacich áut z Googlu, pri týchto je pozornosť potrebná, ide skôr o akéhosi pomocníka, ktorý vníma okolie, zabezpečí držanie auta v jazdnom pruhu, taktiež udržiava odstup od iných vozidiel a dokonca dokáže rozoznať ak šofér omdlie a v tom prípade auto spomalí a odstaví sa v pruhu na to určenom.

Práve tieto nápomocné funkcie pomohli Jushuovi Neallymu, aby sa včas dostal do nemocnice. Samozrejme, nemôžeme to brať tak, že autopilot mu zachránil život, no nebyť jeho funkcii, auto by bolo havarovalo a možno spôsobilo smrteľnú nehodu. Ako on sám povedal, je rád že neohrozil ostatných účastníkov premávky. A aký je vlastne príbeh tohto muža? Po aute Tesla s funkciou autopilota túžil naozaj dlho a minul naň svoje tvrdo našetrené peniaze. V čase, keď mu zlyhalo zdravie, auto vlastnil len dva týždne a funkciu autopilota zapínal na diaľnici. Priznal sa, že napriek tomu bol vždy pozorný a ruky z volantu zložil len veľmi výnimočne. V to osudové popoludnie sa vracal domov a na diaľnici začal pociťovať silnú bolesť v hrudníku. Zapol autopilota a zavolal manželke, že sa odvezie na pohotovosť a potom si už nespomína. Musel upadnúť do bezvedomia, no auto bez problémov pokračovalo v jazde a keď sa Neally prebral, nebol ďaleko od nemocnice a tam to už odšoféroval on. Verdikt lekárov bol, že prekonal pľúcny infarkt. Ako sa hovorí, šťastie v nešťastí.

Spoločnosti Tesla táto skutočnosť urobila celkom dobrú reklamu, aj keď nedá sa presne povedať, že autopilot zachránil život človeka. Čo im ale nerobí dobrú reklamu je skutočnosť, že pred dvomi mesiacmi na Floride zomrel prvý človek, ktorý mal v aute Tesla zapnutého autopilota. Vo vyšetrovaní sa špekuluje o chybnom rozoznávači okolia, no taktiež sa uvažuje o zlyhaní bŕzd. Tesla sa okamžite voči udalosti ohradila, že aj v lietadlách sa používajú autopiloti, no neznamená to, že piloti budú nepozorní a odídu z kokpitu na kávu. Názory na túto modernú funkciu sa rôznia, no štatistika je jasná – autopilot je stále považovaný za lepšieho vodiča ako je človek.

Cool view #ModelX

Fotka uverejnená používateľom Tesla (@teslamotors),

Inspiration #ModelX

Fotka uverejnená používateľom Tesla (@teslamotors),

3rd row view #ModelX

Fotka uverejnená používateľom Tesla (@teslamotors),

Comes in all sizes

Fotka uverejnená používateľom Tesla (@teslamotors),

Zdroj: etrend.sk | Foto: Instagram