Od prvého letu človeka do vesmíru v roku 1961 pobývalo kratší či dlhší čas v kozme viac ako 500 astronautov. Okrem výsledkov serióznych vedeckých výskumov a pozorovaní z obežnej dráhy Zeme prinášajú aj vlastné zážitky a dojmy. Vedeli ste napríklad ako vonia vesmír?

Samantha Cristoforetti, prvá Talianka, ktorá je od novembra tohto roku na medzinárodnej vesmírnej stanici ISS, tvrdí, že vo voľnom kozmickom priestore cítiť zatuchlinu a smrad pripáleného jedla. Ďalší jej kolegovia zasa zaregistrovali arómu typickú pre pečenú slaninu. Podľa vedcov pochádza z polycyklickch aromatických uhľovodíkov uvoľňovaných pri procese charakteristickom pre zánik hviezd.

Prečítajte si tiež: Video: Umývanie vlasov vo vesmíre je komické! :)

Iránska astronautka Anousheh Ansari naopak zacítila vôňu čerstvých keksov. Odborníci z NASA pripúšťajú, že vo vesmíre je možné naraziť aj na pach pokazených vajec. Kathrin Altweg, ktorá pracuje v tíme vesmírnej sondy Rosetta, zastáva názor, že tento smrad pochádza z komét. Tie páchnu po sírovodíku, zatuchline a formaldehyde. Podľa jej slov sa vo vesmíre nachádza aj úplne nepoznaná vôňa šíriaca sa z Mesiaca. Práve tento prenikavý a štipľavý zápach podobný pušnému prachu chce NASA umelo vytvoriť v spolupráci so špecialistom na potravinárske arómy a esencie Stevom Piercom a používať ho v simuláciách pri výcviku budúcich astronautov.

O niečo lepšie ako Mesiac je na tom gigantický molekulárny oblak Sagittarius B2 v strede Mliečnej dráhy, ktorý vraj vonia po malinách a rume. Americký astronaut Donald Roy Pettit spomína na svoje pachové vnemy z pobytu vo vesmíre takto: „Zakaždým, keď som otváral dvere na module, aby som dnu vpustil mojich dvoch kolegov, cítil som čudný zápach. Najprv som sa domnieval, že pochádza z tlakovacieho zariadenia, no neskôr som zistil, že sú ňou nasiaknuté kombinézy, prilby aj rukavice. Je ťažké opísať presne tento pach. Bola to sladká vôňa kovu. Pripomenul mi letné prázdniny, ktoré som ako študent trávil opravovaním drevárskych strojov. Povedal by som, že vo vesmíre sa vznáša zápach ako pri zváraní.“

Foto: Facebook

Autor: Katka Žáková