Apple začal veľkolepú prezentáciu štatistikou z 453 Apple predajní spolu v 16-tich krajinách, ktoré mali viac ako 120 miliónov návštevníkov za posledný kvartál.

01

Apple TV

Pre zákazníkov bola prvá pozitívna informácia o znížení ceny Apple TV na 69 dolárov z terajších 99 dolárov. Apple TV je služba, ktorú si do svojej obývačky či kancelárie môžete zadovážiť prostredníctvom malého zariadenia o veľkosti zhruba cigaretovej krabičky, ktorá sa dá pripojiť k televízoru a prostredníctvom internetu ponúka okrem iného filmy, seriály a hudbu. Tiež umožňuje bezdrôtovo zobrazovať obrazovku z vášho notebooku Macbook či tabletu iPad na obrazovke televízora a množstvo ďalších funkcií.

03

V súvislosti s Apple TV padla informácia, že Apple sa stal exkluzívnym partnerom pri spúšťaní služby HBO Now od spoločnosti HBO. Teraz sa môžu zákazníci Apple TV tešiť na ich obľúbené seriály a filmy z produkcie HBO v premiérach na Apple TV.

02

Rast predaja iPhonov

Ďalšie štatistické údaje na prezentácii sa týkali iPhonu. Tim Cook poznamenal, že zatiaľ čo priemysel so smartphonmi rastie tempom 26%, predaj iPhonov rastie o 49%, čo je určite zaujímavý údaj. Od júna 2007, kedy bol spustený predaj prvého iPhonu, predala spoločnosť Apple viac ako 700 miliónov iPhonov.

Apple iPhone 6 a 6 Plus

Apple Pay

Padli tiež informácie ohľadom služby Apple Pay, ktorá umožňuje platiť prostredníctvom iPhonu (a ako sme sa neskôr dozvedeli aj prostredníctvom Apple Watch hodiniek) miesto kreditných kariet, formou ako ju poznáme z u nás obľúbených bezkontaktných platieb. Padla informácia, že Apple spolupracuje už s viac ako 2500 bankami a Apple Pay akceptujú už na viac ako 700 000 predajných miestach.

05

Apple ResearchKit

Ďalšia veľká časť prezentácie bola venovaná zdraviu. Dozvedeli sme sa, že na Apple Store je viac ako 900 aplikácií, ktoré môžete použiť v rámci “HealthKit”, a teda rôzneho zaznamenávania údajov o zdraví.

04

Ďalšou veľkou novinkou v tomto obore je ResearchKit. Ide o súbor aplikácií, ktoré boli vyvinuté v spolupráci s najprestížnejšími zdravotníckymi univerzitami po celom svete. Majú umožňovať zaznamenávanie dôležitých dát, ktoré by inak získavali lekári pomocou svojich meraní. Tie však môžete odovzdať medikom z vášho zariadenia dokonca v omnoho presnejších výsledkoch, nakoľko nejde o umelo získavané dáta u lekára, ale napríklad v pohodlí domova.

Apple RerearchKit

Tieto dáta majú slúžiť aj na liečbu civilizačných chorôb ako je Parkingsonvova choroba, cukrovka či astma. Celá táto technológia okolo ResearchKit-u je pod tzv. “open source” licenciou, čo znamená, že zdrojové kódy budú zverejnené a budú sa na ich vylepšeniach môcť podieľať akýkoľvek ďalší programátori, napr. z konkurenčných firiem ako Samsung, HTC, … čo je naozaj veľké gesto od Apple smerom k ľudskosti a prístupu k pripojenia pomocnej ruky ľuďom trpiacim chorobami.

macbook21

Nový Macbook

Ďalšou veľkou novinkou, ktorá bola otázna, či ju Apple vôbec predstaví, je nový 12 palcový notebok Macbook. Parametre a dáta:

– 12″ Retina displej s rozlíšením 2304×1440 px

– Intel Core M procesor piatej generácie

– 8GB RAM

07

– 256/512 GB SDD Disk

– nový, revolučný touchpad s podporou nového “Force touch” (silné stlačenie)

– váha iba 0,9 kg !

– šírka v najširšom bode 1,31 cm (terajší 11″ Macbook Air má 1,73 cm)

– nová, revolučná klávesnica s novým systémom držania tlačidiel “Buterrfly” (motýľ)

08

– výdrž batérie 9 hodín intenzívneho webového surfovania alebo 10 hodín prehrávania videa z iTunes

– nový Macboook bude dostupný v troch farebných prevedeniach: striebornej, šedej a zlatej

– Šok! Nový MacBook má iba 1 (slovom jeden) konektor! Je ním USB typu USB-C (slúži na nabíjanie, na USB prenos dát, ako displayport, HDMI a ďalšie v jednom).

– ceny v dolároch: 1299 / 1599 (256/512 GB disk)

09

Nové parametre pre aktuálne Macbooky Pro a Air

Nových parametrov sa dočkali aj doterajšie Macbooky Air a Macbook Pro. Konkrétne Macbook Air dostane nový procesor Intel Core piatej generácie a nový konektor Thunderbold 2. Pro verzia zase nový touchpad s podporou “Force touch”, takisto nový procesor Intel Core piatej generácie, 2x rýchlejší SSD a vylepšenú výdrž na batériu až na 10 hodín.

Nová rodina Apple notebookov: Macbook Air, Macbook Pro a nový Macbook
Nová rodina Apple notebookov: Macbook Air, Macbook Pro a nový Macbook

Apple Watch hodinky

Konečne sa dostávame k Apple Watch hodinkám. Tie budú dostupné od 10. apríla, ale iba vo vybraných krajinách, kde Slovensko zatiaľ nefiguruje, ale ako zdôraznil Tim Cook – v Apple pracujú najtvrdšie ako môžu, aby sa hodinky dostali čo najrýchlejšie do všetkých ostatných krajín.

11

Hodinky budú dostupné v troch kolekciách Apple Watch Sport, Apple Watch a Apple Watch Edition. Ceny sa budú pohybovať v rozmedzí od 349 dolárov až po 1099 dolárov, v závislosti od dĺžky remienka, vyhotoveného materiálu a parametrov.

Apple Watch
Apple Watch Sport, Apple Watch a Apple Watch Edition

Poďme si zosumarizovať všetky predstavené funkcie:

– zobrazovanie času :-) (s množstvo nastaveniami, či ručičkový čas, či chcete vidieť číslice, a ktoré, či chcete vidieť dátum, svetový čas, digitálny čas, …)

Apple Watch

– kalendár / ďalší meeting v kalendári

Apple Watch

– počasie

Apple Watch

– stav mesiaca

– hudobný prehrávač

Apple Watch

– SMS / resp. Apple Messages s podporou diktovania správ, resp. následnej možnosti voľby odoslania správy ako zvuk alebo ako prepísaný text

Apple Watch

– informácia o prichádzajúcom hovore z vášho iPhonu

Apple Watch

– tep srdca

Apple Watch

– aktivita (grafické zobrazenie posledného času: pohyb, cvičenie alebo bezpohybový stav)

Apple Watch

– sumarizácia vašich aktivít za ľubovoľné posledné obdobie

Apple Watch

– Workout (monitoring behu, byciklovania, chôdze, a množstvo ďalších druhov aktivít)

Apple Watch

– hodinky podporujú množstvo aplikácií, ktoré sa inštalujú prostredníctvom Apple Store

Apple Watch

– všetky notifikácie z vášho iPhonu

Apple Watch

– Apple vypustí alebo vypustil “WatchKit SDK”, ktorý umožní programátorom vyvíjať aplikácie na Apple Watch hodinky

Apple Watch

– podporované hlasové ovládanie – asistentka Siri

Apple Watch

– pripomienky aktivity (napr. si môžete dať pripomienku, aby ste sa postavili :) )

Apple Watch

– platby pomocou Apple Pay

Apple Watch

– priamo podporovaná je Aplikácia Instagram – prezeranie a lajkovanie fotiek

Apple Watch

– podpora služby Uber (objednanie taxislužby)

Apple Watch

– Passbook (napr. zobrazovanie informácií o vašej letenke a lete – číslo letu, číslo sedadla, QR kód na overenie pravosti vašej letenky)

Apple Watch

– služba SPG, prostredníctvom ktorej si môžete rezervovať hotel a prostredníctvom hodiniek si otvoriť dvere

Apple Watch

– výdrž batérie by mal vystačiť na celodenné používanie

Apple Watch

– celkom praktické nabíjanie pomocou magnetickej prípojky zo spodnej strany hodiniek

13

Tiež je od dnes dostupná verzia iOS 8.2.