Doomsday Clock, na Slovensku známe skôr ako apokalyptické hodiny, nám v ostatných dňoch veľa dôvodov na úsmev nepriniesli. Ich minútová ručička sa totiž výrazne priblížila k polnoci, ktorá má predstavovať definitívny koniec. Do záhuby nám tak má ostávať len „niekoľko desiatok“ sekúnd.

Apokalyptické hodiny sú tu s nami už od roku 1947, kedy ich tím vedcov zostavil s jediným úmyslom: poukázať na fakt, že sa blížime k atómovej vojne. Experti z organizácie Bulletin of the Atomic Scientist pritom pravidelne rozhodujú o tom, či sa minútová ručička k polnoci priblíži, alebo sa odtiaľ oddiali. V prvom prípade, ako už iste tušíte, sa máme k atómovej vojne blížiť, v tom druhom ju zasa odsúvať.

Informácia spred niekoľkých dní ale široké spektrum ľudí poriadne znepokojila. Už spomínaná organizácia totiž hodinky nastavila na čas 23:57, čo znamená, že majú do začiatku atómovej vojny ostávať posledné 3 „minúty“. Rovnaký čas ale tieto hodinky ukazovali ešte v roku 1984, kedy boli vzťahy medzi Sovietskym zväzom a Spojenými štátmi poriadne naštrbené.

Zaujímavosťou je, že hodinky sa neposúvali počas posledných štyroch rokov a posledná zmena nastala ešte v roku 2012. V tom čase ukazovali čas 23:55, čo znamená, že sa v posledných dňoch posunuli rovno o dva dieliky. Stále to ale nie je najhrozivejší čas, aký kedy ukazovali. Ten prišiel v roku 1953 počas testovania vodíkovej bomby armádnymi zložkami USA a predstavoval hodnotu 23:58. Naopak, najbezpečnejšie sme sa podľa vedcov mali cítiť v roku 1991, a teda počas rozpadu Sovietskeho zväzu. Hodinky vtedy ukazovali čas 23:43.

Zdroj: consortiumnews.com | Foto: HDimagesnew.com