Mobilná komunikačná aplikácia Telegram zablokovala kanály teroristom Islamského štátu. Zastavila presne 78 podozrivých kanálov, na ktorých zaznamenala komunikáciu v dvanástich jazykoch. Cez ňu totiž islamisti oznámili nedávny teroristický útok v Paríži a likvidáciu ruského dopravného lietadla v Egypte. Túto verejnú aplikáciu zneužili na svoju propagandu a tým aj zjednodušili koordináciu útokov.

Prostredníctvom Telegramu sa môžu správy posielať v zašifrovanej forme, avšak potom je ich možné aj zničiť, čo zjavne džihádistom vyhovovalo. Aplikácia láka svojich užívateľov predovšetkým bezplatným šifrovaním obsahu, ktorý môžu rozosielať na neobmedzený počet mobilných telefónov, tabletov či počítačov. A to všetko bez obáv, že ich niekto prezradí. Šifrované správy by mohli bezpečnostné zložky odhaliť len prípade, že mali priamy fyzický kontakt k danému počítaču alebo telefónu.

Bratia Pavel a Nikolaj Durovovi sú ruskí programátori, ktorí aplikáciu Telegram založili. V ich rodnej krajine má dnes už cez sto miliónov užívateľov aj komunikačná sieť VKontakte, ktorá je dostupná vo viacerých jazykoch, ale obzvlášť populárna medzi rusko-jazyčnými používateľmi po celom svete, predovšetkým v Rusku, Ukrajine, Kazachstane, Moldavsku, Bielorusku a Izraeli.

Správcovia Telegramu oznámili, že služba odteraz umožňuje užívateľom upozorňovať správcu siete na „neprijateľnú komunikáciu“, čo môže dopomôcť k rýchlejšiemu odhaleniu podozrivých osôb.

zdroj: washingtonpost.com, ibtimes.co.uk