Ro(c)k 2015 bol opäť na albumy poriadne bohatý a svoje novinky na svetlo sveta vytasilo hneď niekoľko prvotriednych rockových či metalových stálic, rovnako tak zaujali aj relatívne mladšie skupiny, ktoré majú taktiež čo povedať. Hoci Metallica a System of a Down stále o nových albumoch mlčia, nahradili ich iní interpreti…

 

1. Iron Maiden – The Book of Souls

Zrejme najväčšie očakávania sprevádzali album The Book of Souls britskej heavy metalovej legendy Iron Maiden, ktorý vyšiel v septembri. Album veľmi neprekvapil, sklamanie vyplývalo predovšetkým z vysokyćh očakávaní.

2. Motörhead – Bad Magic

V lete si mohli uši fanúšikov vypočuť v poradí 22. album Motörhead s názvom Bad Magic. Vtedy zrejme nikto nečakal, že bude posledným. No stalo sa tak, keďže po Vianociach nás opustil frontman tejto legendárnej skupiny Lemmy Kilmister.

https://www.youtube.com/watch?v=ilV2Yc7ppIo

3. Slayer – Repentless

Presne na 14. výročie pádu Dvojičiek vydala nový album aj legendárna skupina Slayer, ktorá sa zaraďuje do “BIG FOUR” thrash metalu. Ich album Repentless patrí podľa nás medzi to najlepšie, čo skupina vyprodukovala a zaslúži si palec hore. Titulná pieseň taktiež nesúca názov Repentless sa dočkala klipu, ktorý sa nahrával vo väzení (podobne ako kedysi Metallica, ktorá v tomto prostredí nahrávala klip St. Anger).

4. Bullet For My Valentine – Venom

Medzi relatívne novšie skupiny, ktoré majú za sebou toho o niečo menej ako vyššie spomínané legendy začínajúce už v 70. rokoch, patrí aj britská štvorica Bullet For My Valentine, ktorá označila svoj album Venom za to najtvrdšie, čo kedy nahrali. Tým si nie sme celkom istí, no rozhodne nesklamali žiadneho fanúšika, pretože z albumu je cítiť obrovskú kvalitu a slabý song by ste na ňom našli len veľmi ťažko.

https://www.youtube.com/watch?v=8EnwoNquO2I

Takto by sme mohli pokračovať veľmi dlho, pretože ako sme spomínali, albumov bolo vydaných more a za zmienku by ich stálo určite viac. Z tohto dôvodu to trošku skrátime, no zároveň nesmieme nespomenúť tie, ktoré rozhodne zaujali. Nový album pustil do sveta napríklad kontroverzný Američan Marilyn Manson, death metalová stálica Napalm Death, americkí rockeri Papa Roach, nemecká legenda rockovej hudby Scorpions, fínsky Nightwish s vokálom Floor Jansen, kanadskí Three Days Grace, finska Apocalyptica, nemecká power metalová skupina Helloween, black metalisti Gorgoroth, metalcoreové smršte ako The Devil Wears Prada či Bring Me The Horizon, americká skupina Trivium, Soulfly, Europe, Stone Sour, The Agonist, Orden Ogan či U.D.O.

Slovenská scéna taktiež nebola chudobná, no zrejme najväčší záujem vzbudil nosič, ktorý vyšiel hneď 1. 1. 2015 pod názvom Nevhodný Typ. Reč je o výbornom albume Inekafe, ktorá síce na album zaradilo len 11 piesní, no každá z nich je majstrovským dielom. Od titulného a najtvrdšieho songu Nevhodný typ cez pieseň Čiernobiela (ktorá bola natočená na počesť Pavla Demitru) až po oddychovku Nezáujem.

https://www.youtube.com/watch?v=-Qm95k3ympo

Zdroj: wikipedia, youtube, Foto: facebook