Blíži sa leto – čas drinkov,  dlhých večerov a odhalených tiel.  V tomto období na každom jasne vidieť, čo robil v zime.  Či statočne tlačil mamkine koláče alebo makal vo fitku.

V týchto dňoch už ženy začínajú chytať prvé depresie, lebo tuku sa na nich uložilo viac než dosť a do plaviek z poslednej sezóny sa ani za svet neoblečú. Preto si kupujú permanentky na zumbu, aerobic alebo iné kozmetické strašne „účinné metódy“ na chudnutie.  Buďme však trochu kritickí aj k sebe, pretože aj na nás mužov občas doľahne to zimné alebo len lenivé obdobie a aj keď našej frajerke väčšie pivné brucho neprekáža a skáče po nás rovnako, nie je na škodu, už len minimálne kvôli zdraviu, sa znova dostať do formy. Stačí na seba hodiť vhodné tričko a obuv a ísť si von zabehať alebo si vybrať inú obľúbenú športovú aktivitu.

Ako však zvýšiť efektivitu? Predstavujeme vám starý známy, no zisťujeme, že u mnoho ľudí ešte stále neobjavený, HIIT.

HIIT je skratka pre vysoko intenzívny intervalový tréning. Je to cvičebná metóda, pri ktorej sa strieda krátky interval vysokej intenzity cvičenia s krátkym odpočinkom. V praxi to znamená napríklad šprintovať 30 sekúnd a 60 sekúnd kráčať alebo len bežať jemným poklusom (NIE UPLNE PRESTAŤ!). Dĺžky intervalov si zvolíte sami podľa seba a kondičky. Začnite kratším intenzívnym tréningom a dlhším odpočinkom. Postupne prechádzajte na ťažšie intervaly.

Štúdie preukázali, že HIIT tréning nakopne spaľovanie tukov na vysoké obrátky. Pri HIIT budete spaľovať tuk počas tréningu, ale aj po zvyšok dňa vďaka EPOC efektu. EPOC je merateľné zvýšenie spotreby kyslíka po namáhavej činnosti, vedúcej k snahe tela odstrániť kyslíkový deficit. Okrem toho zvyšuje produkciu testosterónu a rastového hormónu.

HIIT sa dá robiť takmer kdekoľvek a použiť pri väčšine športových aktivít. Stačí vám 20 – 25 minút. Nezabúdajte na odpočinok kvôli regenerácií svalov a zdravú stravu. Stráviť občas čas sám so sebou a ešte k tomu zdravo nie je na škodu. Užite si to, kochajte sa ženskými zadkami, pustite si muziku a v lete budete znova ten pán pláže.

Autor: Andrej + Miška