Na španielskom meste Llanera je okrem bláznivého počasia, keďže tu prší cez 200 dní v roku, zaujímavé aj to, že má ako prvé mesto na svete aj zakrytý skatepark. Ako sa však dostalo k niečomu tak unikátnemu a vzácnemu?

Všetko to začalo okolo roku 1912, kedy bol rakúskym architektom Manuelom de Busta postavený katolícky chrám. Ten zväčša využívali španielski a portugalskí robotníci, ktorí sem chodili na sväté omše z neďalekej továrne na muníciu, pretože v tom období bolo Španielsko zmietané občianskou vojnou. Po jej konci však chrám stratil na dlhé desaťročia využitie a začal chátrať.

To sa však zmenilo, keď ho našiel Ernest Fernández Rey. Najskôr v ňom chcel otvoriť obchod, avšak hospodárska kríza, s ktorou Španielsko bojuje, ho prinútila zmeniť svoj plán. Rozhodol sa však toto miesto obetovať svojej záľube – skateboardingu.

Rey a jeho priatelia založili organizáciu La Iglesia Skate. Cieľ bol prostý – vyzbierať dostatok financií na vybudovanie rampy. Vyzbierali oveľa viac než predpokladali, čo im umožnilo postaviť aj väčší skatepark. Otvorili ho začiatkom roka 2015 a pritiahli tak do kostola veľa mladých ľudí. Tento kostol nazvali ,,Chrám Kaos“.

Ojedinelý projekt prvého krytého skateparku sveta, samozrejme, zaujal množstvo známych svetových spoločností a zvučných mien. Napríklad Red Bull sa stal jedným z hlavných sponzorov. Reyovi a jeho priateľom poskytol nemalú finančnú pomoc len za uverejnenie svojej reklamy v tomto chráme.

Aj madridský pouličný umelec Okuda San Miguel sa dopočul o tomto smelom projekte a keď uvidel vnútorné fotky priestoru s ošarpanými starými stenami okamžite chcel pomôcť a steny vymaľovať. Na svoj projekt založil vlastnú zbierku a po jej vyzbieraní sa pustil do práce, ktorá sa mu náramne vydarila. ,,Hneď som sa do toho zamiloval, je to ako moja vlastná Sixtínska kaplnka,“ uviedol Okuda. Nástenné maľby teraz zdobia klenuté stropy a sú zložené najmä z farebných geometrických vzorov a vzorov zvierat, ale aj lebiek.

Chalani odviedli kus práce a zatiaľ, čo naše babky lámu rukami nad takýmto pohanským využitím chrámu, my im môžeme zagratulovať a zložiť poklonu.

1

skate kostol

skate kostol

skate kostol

skate kostol

skate kostol

FOTO: La Iglesia Skate