Čo sa stane, ak sa slovenskí umelci rozhodnú pripomenúť Čechom trocha histórie?

Lennonova stena je stena na severnej strane Velkopřevorského námestia, ktorá už desaťročia slúži umelcom ako plátno pre svoje diela. Jej história sa začala už v 60. rokoch 20.storočia, ale až po smrti Johna Lennona sa začala tematicky spájať práve s týmto celosvetovo známym hudobníkom. Na jeho poctu sem začali ľudia nosiť kvety, kresliť obrazy s jeho podobizňou či písať po stene úryvky piesni od skupiny Beatles. V tomto období stena dostala aj svoj názov. Postupom času sa však na históriu steny zabúdalo. Avšak rokmi sa stala miestom pre realizáciu pouličných umelcov a Lennonove umenie pokryli grafity a nadpisy najrôznejšieho druhu.

A práve tento fakt vadil skupine slovenských študentov architektúry z fakulty umení v Košiciach. „V poslednej dobe tam vzniká len veľa nadpisov, jeden cez druhý a väčšina už stráca spojitosť s pôvodným významom steny, tak sme sa rozhodli prinavrátiť stene jej pravú podobu a vytvoriť niečo naozaj symbolické,“ vysvetľuje Peter, jeden zo študentov.

Chcete vedieť, ako tento pokus dopadol? Nasledujúce video zachytáva, ako sa môže Lennonova stena znovu pýšiť svojim menom.

„Projekt vyžadoval úsilie viacerých ľudí, najprv sa navrhovala prípravná skica pomocou kriedy v reálnej veľkosti. Tam sa vychytávali všetky nedokonalosti. V ďalšej fáze sme pracovali sprejmi. Prácu nám spríjemňoval pouličný hudobník a množstvo miestnych, ktorí sa pri nás neustále zastavovali a fotili si nás. Celé nám to trvalo okolo štyroch hodín a myslím, že výsledok stojí zato,“ popisuje proces tvorby obrazu Peter.

Umelci zvažujú, že z tohto projektu spravia tradíciu a Lennonovu stenu budú skrášľovať každoročne. Dúfajú, že každým rokom vytvoria niečo väčšie, lepšie a kvalitnejšie.

IMG_2997

IMG_3028

IMG_2947