Určite ste postrehli, že posledné roky neustále pribúdajú nové typy zjazdových lyží, nové technológie a bežný lyžiar sa veľmi často dostáva do zložitej situácie, ako vybrať lyže. V tomto článku sa Vám pokúsime poskytnúť základné informácie o zásadách správneho výberu zjazdových lyží.

Ešte stále sa v praxi bežne stretáva s požiadavkou zákazníka, že by si chcel kúpiť carvingové zjazdové lyže. Táto požiadavka je správna, ale zbytočná, pretože minimálne posledných desať rokov sú už všetky zjazdové lyže na trhu iba carvingové, čiže vykrojené. Výnimkou sú už iba skokanské lyže a niektoré modely špeciálnych Freestyle alebo skialpinistických lyží.

Vykrojenie lyže tzv. carvingový polomer má zásadný vplyv na jazdné vlastnosti lyže a udáva sa v metroch. Čím je tento polomer  vyšší, tým je lyža rovnejšia a naopak. Ak dávate prednosť krátkym oblúčikom, vyberajte si lyže s polomerom 13 metrov a menej. Univerzálne lyže sa pohybujú v rozmedzí 13-18 metrov a lyže na dlhé oblúky a celkovo rýchlejšiu jazdu majú polomer ešte vyšší. Nikdy si nekupujte veľmi vykrojené lyže s nízkym polomerom, ak sa chystáte jazdiť rýchlo, pretože lyža sa Vám práve vďaka veľkému vykrojeniu rozkmitá a môže spôsobiť ťažký pád. Opačný prípad nie je až taký nebezpečný, ale bude sa Vám ťažko točiť oblúky a odnesú si to hlavne Vaše kolená.

Kupujúci často zbytočne riešia akú značku si vybrať. Toto je v dnešnom globálnom svete úplne zbytočný problém, lebo na svete existujú momentálne už len štyri veľké lyžiarske korporácie ktoré vyrábajú takmer 90% všetkých značiek zjazdových lyží. Za všetky uvediem jeden prípad z praxe, keď je úplne bežná situácia, že na jednej výrobnej linke sa vyrábajú naraz 4 značky lyží ktoré na konci výrobného procesu dostanú iba rôzne povrchové fólie s konkrétnymi značkami. Oveľa dôležitejšie je uistiť sa, že daný model je uvedený v oficiálnom katalógu výrobcu a nie je to tzv. SMU model, kde je materiál a konštrukcia lyže veľkou neznámou. Takéto modely zjazdových lyží sú veľmi často v ponuke nadnárodných športových sietí.

Veľmi dôležitým faktorom pri výbere lyže je použitý materiál a zloženie. Polyuretán ako lacný a ľahko spracovateľný materiál je vhodný nanajvýš do detských lyží alebo lyží pre úplných začiatočníkov do 70 kg. Drevené jadro býva spravidla zárukou kvality, a modely pre pokročilých a expertov majú pridané kvôli vystuženiu aj materiály ako karbónové alebo aramidové vlákna, titanalovú kovovú platňu alebo dokonca minerály ako napríklad bazalt.

Poslednou vlastnosťou zjazdových lyží, na ktoré Vás chceme upozorniť je šírka lyží, a to hlavne šírka pod stredom viazania. Platí nepísané pravidlo, že čím je lyža širšia pod stredom, tým je viac ovládateľná na poobedňajšej rozbitej zjazdovke, ale užší stred lyže z Vás spraví skoro ráno na upravenej zjazdovke kráľa rýchlosti.

Veľmi dôležitým faktorom je aj výber správneho viazania, ale to je široká téma, ktorej sa budeme venovať nabudúce.

V tomto článku sme sa v skutočnosti dotkli iba zlomku faktorov, ktoré v konečnom dôsledku prispejú ku správnemu výberu zjazdových lyží, preto je dôležité nakupovať v špecializovanej predajni, kde Vám bude k dispozícii prípadne aj požičovňa lyží, v ktorej si môžete vybrané lyže otestovať, a kde Vám dokážu poradiť ozajstní odborníci.