Pivo nie je obľúbeným nápojom len u nás. Pije sa skoro po celom svete, avšak nie všade rovnako. Teraz už budete vedieť ako správne piť pivo v zahraničí tak, aby ste nikoho neurazili.

 

Japonsko

Stolovníci si pivo navzájom dolievajú. Ak dopijete pohár do dna, niekto vám hneď doleje. Preto ak ďalej nechcete pokračovať v pití, musíte niečo v pohári nechať. Pivo je v Japonsku relatívne drahé, takže sa nalieva zvyčajne ako prípitok. U nás ho môžeme prirovnať napríklad k šampanskému. Japonci dokonca vyrábajú aj detské pivá s ovocnými príchuťami (bez alkoholu).

Nemecko

Táto pivná krajina, ktorá usporadúva každoročne Októberfest má spotrebu na jedného obyvateľa ročne 106,1 litra piva. Je u nich zvykom štrngnúť si so všetkými pri stole a popriať si „na zdravie!“ podobne ako u nás. Čo je však celkom vtipné Berlínčania majú najradšej slabšie pivo s malinovkou, ktoré pijú slamkou.

Maďarsko

Zatiaľčo v ostatných kútoch sveta je štrnganie úplne bežné, pre Maďarov to neplatí už od roku 1849, kedy popravili 13 významných maďarských martýrov. Na znak úcty si Maďari prestali štrngať pohármi, nakoľko si nimi štrngali kati.

Brazília

Brazílčania považujú pivo za jeden z národných nápojov a hovoria mu chopp. Servíruje sa veľmi studené pri teplote 0°C. Pije sa z dvojdecových pohárikov, aby nebolo teplé.

pivo 2

Čína

Číňania ochutnali pivo iba na začiatku minulého storočia, napriek tomu ho pijú rovnako radi ako my. :) Popíjajú ho k akémukoľvek jedlu. Prípitok by ste nemali odmietnuť a pohár držte nižšie ako váš hostiteľ. Prejavíte mu tým úctu.

Írsko

Je známe svojim pivom Guiness s typickou zelenou farbou, ktoré je obľúbené najmä na deň svätého Patrika. O Íroch sa šíri klebeta, že vraj polovica z nich sa aspoň raz za týždeň rada strieska. :D Keď tu niekomu objednáte vychladené pivečko, býva dobrým zvykom, že vám gesto vráti.

Poľsko

Poliaci najradšej dávajú prednosť teplému pivu a srkajú ho slamkou. Nazývajú ho grzaniec. Je to prevarené pivo dochutené jablkovým alebo zázvorovým sirupom.

A ako je to vlastne u nás?

Slováci nepotrebujú slamky a je im jedno z akého pohára a kedy si doprajú tento zlatistý mok. Najradšej máme dobre vychladené pivo, štrngáme si so všetkými pri stole a potom pohárom buchneme trochu o stôl. Radi ochutnávame rôzne druhy pív v pivárňach a mnoho ľudí obľubuje plechovkové ochutené radlery.