Úspech, to slovo má v hlave asi každý z náš. Denno denne snívame o dosiahnutí našich cieľov. Niekto sa vidí v sieni slávy, kde mu tisíce ľudí venuje ohlušujúci potlesk, iní sa zas vidia, ako pomáhajú zvieratám a zachraňujú životy. Predstavy sú iné, no cesta je rovnaká. Ako však tú cestu nájsť, a ak ju nájdeme, ako spraviť prvý krok?

 

1. Nečakať a konať

Mnohí robia tú chybu, že len čakajú. Čakajú na znamenie, príležitosť alebo niečo iné, čo im ukáže, že teraz je ten správny čas. Takéto niečo sa môže zjaviť, no vo väčšine prípadov sa tak nestane. Dni, týždne, mesiace ubiehajú, vy ste nič nepostrehli, no pri pohľade späť vidíte len ďalšie premárnené dni, no čo je horšie, príležitosti. Nesmiete čakať, ale konať. Príležitosť sa vám ukazuje každý deň, pretože každý deň máte možnosť sa posunúť ďalej. Príležitosť totiž nie je špeciálna chvíľa ani znamenie, ktoré vám dá najavo, aby ste teraz niečo spravili. Príležitosť je možnosť, možnosť sa zmeniť, zlepšiť a posunúť vpred.

2. Ako prejsť cestou, ktorú nevidíme

Príležitosti ste sa chopili, no čo teraz? Doteraz ste chodili po spoznanej, bezpečnej ceste a teraz ste stúpili na novú, nepoznanú cestu. Strach vám prechádza telom, hrkoce kosťami a vaše telo s mysľou vás tlačia späť tam, kde ste sa cítili bezpečne. Tomto momentu sa mnohí poddajú, zľaknú sa a vrátia sa. Príjmu pocit bezpečia namiesto pocitu vzrušenia z nového. Boja sa neznámeho a nemajú odvahu ísť do tmy. Vašou úlohou je tomuto pocitu, ktorý je dočasný, sa vzoprieť a nedovoliť strachu vás ovládnuť, pretože tam, kde sa vzdáte strachu, začína voľnosť.

motivacia.jpg-1

3. Spoločnosť a jej vplyv

Ďalším silným a nepriaznivým faktorom je spoločnosť. Tí, ktorí nasledujú väčšinu sú tí „normálni“ a tí, ktorí sa vydali opačným smerom sú tí „divní“. Spoločnosť vytvorila falošný obraz, ktorý mnohým zatemnil myseľ. Ak vám neraz prebehli hlavou myšlienky ako „čo si o mne pomyslia“, „ako budem vyzerať“, „veď si pomyslia, že mi šibe“, a tak ďalej, nebojte sa, nie ste sami. S pohŕdavým a súdiacim pohľadom sa stretnete iba u tých, ktorí zvolili komfort na úkor potenciálu. Tí, ktorí sa rozhodli bojovať ako vy, vám dajú podporu a spoločne sa posuniete vyššie. Ak sa budete snažiť vyhovieť každému, zistíte, že nežijete svoj, ale ich život.

4. Cesta na vrchol

Na cestu ste sa vydali, strach premohli a na názor ostatných vykašľali. Teraz je pred vami cesta na váš osobný Olymp. Tu však prichádza ďalšia rana pod pás, nie je to vôbec tak, ako ste čakali. Žiadna priama cesta, nekonečné slnko a prechádzka rajskou záhradou vás nečaká. Vidíte len kľukatú cestu s množstvom slepých uličiek, neistými pasážami a nespočetným množstvom prekážok. Teraz vidíte, aké to mali tí, ktorých teraz možno vnímate ako svoje idoly. Vôbec nie ľahká, ba naopak, strmá cesta, ktorá vám nič nedaruje. Nesmiete sa však zľaknúť, spravíte prvý krok a už sa viac nezastavíte. Čakajú vás dni plné utrpenia, bolesti, neúspechu a mnoho, mnoho pádov. Je to však skvelé, pretože nie koniec cesty robí víťaza, ale cesta k nemu. Keď ten koniec dosiahnete a pozriete sa na začiatok, pochopíte, že to všetko stálo za to.

A preto sa nebojte. Život vám ponúka dve cesty. Jedna predstavuje komfort, známu trasu a ničím nerušenú trasu, no na jej konci budete takí, akí ste boli na začiatku. Druhá je zas plný bolesti, pádov a bojov so samým sebou, no to všetko za nové, silnejšie „JA“.

Autor: Matúš Gregorka