Aj keď sme si podľa štatistík od minulého roka mierne polepšili a na Slovensku zmizlo o 365 áut menej v porovnaní s rokom 2014, za rok 2015 zmizlo na Slovensku spolu 1 932 áut. Aké značky a techniky krádeže sú momentálne najobľúbenejšie?Počet krádeží áut sa na Slovensku mierne znížil a čo je potešujúce, zvýšila sa aj objasnenosť krádeží. Polícia našla takmer 600 odcudzených vozidiel, takže približne každé tretie ukradnuté auto sa reálne nájde. Napriek tomu sú zlodeji pri svojich krádežiach čoraz vynaliezavejší.

Obľúbené značky

V rebríčku kradnutých áut dominuje najpredávanejšia značka Škoda s modelmi: Octavia, Fabia a Rapid. Druhou najobľúbenejšou značkou je Volkswagen s modelmi Golf a Passat. Treticu uzatvára značka Audi s modelmi A4 a A6.

Obľúbené techniky

Zlodeji pri drahých modeloch radi využívajú rušičky GPS signálu, kedy síce dokážete zistiť poslednú polohu kradnutého auta, ale jeho ďalší pohyb už odsledovať neviete. Takto rušička signálu funguje.

Ďalší obľúbený spôsob krádeže je zablokovanie signálu diaľkového ovládača. Riadiaca jednotka zabudovaná v aute totiž dokáže spracovať len 1 signál z diaľkového ovládania. Zlodeji teda majú diaľkový ovládač vášho typu auta a kým vy na svojom stláčate uzamykanie, oni ho na tom svojom držia tiež, čím zablokujú váš signál. Takto to funguje v praxi.

Iným rafinovaným nástrojom zlodejov je keymaker. Zariadenie využíva kód naposledy vloženého kľúča, ktorý stiahne zo systému a uloží ako náhradný kľúč. Keymaker zabezpečí, že nový kľúč bude kompatibilný s elektronikou vášho vozidla.

Zdroj: sme.sk, YouTube | Foto: autonxt.net

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Zuzu
Najradšej má bláznov, taliansku kuchyňu a smiech. Servítku si dáva pred ústa len keď si potrebuje odtlačiť rúž. Píše pre vás o všetkom, čo je zaujímavé, inšpiratívne a provokujúce.