Le Magazin des suicides alebo Obchod pre samovrahov (2012) je film, konkrétnejšie francúzska animovaná muzikálová komédia so svojským námetom aj spracovaním, ktorá rozhodne nepatrí do kategórie ťaživej drámy, hoci vás názov k tomu môže zvádzať. S nadhľadom a humorom sa pohráva s témami, ktoré sú väčšinou tabuizované – smrť, psychická vyčerpanosť, samovraždy atď.

Ocitnete sa v mestečku, kde sa obyvatelia bezcieľne ponevierajú a jedinou ich túžbou je zabiť sa. Každý je nešťastný, smutný, nikoho nič nebaví. Predstavte si sivé ulice, sivých ľudí, bezmocnosť, nechuť. Paradoxne je v meste zakázané verejne páchať samovraždy, na čo dohliadajú strážnici, ktorí sa neštítia vydať pokutový lístok nebožtíkovi. A aby toho nebolo málo, v tomto bezútešnom meste prosperuje iba obchod s pomôckami k samovražde.

obchod pre samovrahov 1

Majiteľ obchodu Mishma s rodinou má naozaj širokú paletu tovaru (rôzne jedy, povrazy, pušky, nože..) a oduševnený prístup k zákazníkovi. Poskytujú rady, vysvetľujú, dokonca vybraný tovar zabalia do darčekového balenia. V celom tomto obraze sa dá vnímať kritika súčasnej konzumnej spoločnosti, kde sa obchoduje s čímkoľvek. Jediné, na čom záleží, je vlastný zisk.

Nemusíte sa však báť, nič netrvá večne a tak sa v tejto pochmúrnej atmosfére stane niečo nečakané. Majiteľovi sa narodí dieťa, ktoré je stelesnením optimizmu. Hneď ako príde na svet, má na tvári úsmev od ucha k uchu. Vtedy sa začnú diať zaujímavé veci. Šokovaná rodina chce, samozrejme, šťastného syna preonačiť, ale deje sa pravý opak. Podarí sa udržať rozmach obchodu pre samovrahov alebo hrozí strata zákazníkov?

obchod pre samovrahov

Výnimočná atmosféra dosiahnutá jednak farbou obrazu a jednak využitím hudby, vás vtiahne do príbehu. Uvidíte paletu výborne vykreslených charakterov postáv aj za pomoci ich speváckych čísel. Uvidíte protiklady beznádeje a bezhraničnej radosti zo života a snáď pochopíte, ako málo stačí k úsmevu.

Film je odvážnym počinom, ktorý nemá prvoplánovo zabávať, nepredkladá otrepané vtipy, ani sa v ňom neobjavujú zaručené ťahy na divákov. No do depresie vás rozhodne neuvedie. Napriek názvu a námetu, je to vlastne optimistický film, ktorý dokazuje, že stačí jediná iskra, aby zapálila každého.

Ak ste si obľúbili Mary a Maxa či Trio z Belleville, určite vám bude po chuti aj Obchod pre samovrahov. Pokiaľ ste žiaden z menovaných nevideli, dali sme vám hneď niekoľko tipov ako príjemne stráviť večer.

Foto: Youtube