Zívnutie sem, zívnutie tam. Sotva som stihla napísať nadpis a už ma jedno navštívilo. Ale kvôli čomu vlastne. Má táto funkcia nášho organizmu aj nejaký zmysel?
Stalo sa vám niekedy, že ste si zívli hneď po tom, ako ste videli zívať niekoho iného? Určite áno. Vedci si vzali za cieľ zistiť príčinu tohto podvedomého konania a zároveň samotnej pointy zívania.
Najznámejšie sú teórie typu, že je človek unavený alebo znudený. Mnoho ľudí zase presadzuje názor, že zívanie okysličuje organizmus. No nič z týchto tvrdení, žiaľ, nie je potvrdený fakt. Všetko sú len nepodložené teórie. Avšak jedna skutočnosť je už overená. Podla rakúskych vedcov slúži zívanie na ochladenie mozgu. Ironické na tom je, že viac zívame v chladnejšom prostredí ako teplejšom. A ako je to vlastne možne? Vďaka skvelej “aplikácií” nášho tela, nazývanej termoregulácia. Tá sa totiž stará o to, aby bol náš organizmus schopný zahriať sa počas chladnejších dní a naopak počas tých teplejších trocha schladiť.
A prečo zívame, keď s tým začne niekto v našej blízkosti? No predsa preto, lebo sme empaticki. Verte či nie, ale toto je odborný názor vedcov. Čím ste empatickejší, tým viackrát si zívnete počas cudzieho zívania alebo počas čítania tohto článku. Tak čo, zívli ste si práve teraz aj vy?
Autor: Miriam L.