Končí vášmu autu v dohľadnej dobe technická spôsobilosť alebo emisná kontrola? V tom prípade by ste mali zbystriť pozornosť, pretože od 15. mája 2019 platia prísnejšie pravidlá. Niektoré typy áut majú len veľmi slabú šancu prejsť!

V poslednom období je čakacia lehota na technickú či emisnú kontrolu dlhšia než zvyčajne. Dôvodom sú zvýšené kontroly pracovníkov na samotných staniciach, ale tiež to, že najnovšie normy priniesli niekoľko zmien. Zvýšil sa počet kamier v jednotlivých prevádzkach a tiež sa sprísnili pravidlá. Tie sa týkajú najmä emisnej kontroly a dva typy áut majú obrovský problém cez ňu prejsť ako spôsobilé.

Sprísnené pravidlá sa týkajú najmä emisnej kontroly. Dva typy motorov majú obrovský problém.

Týka sa to dvoch druhov motorov. Benzínových, ktoré boli vyrobené po 1.1. 2005 a teda používajú OBD II pripojenie pre diagnostiku. Druhou ohrozenou skupiniu sú naftové motory vyrobené v roku 2017. Tie síce v prípade bežných používateľov čaká prvá emisná kontrola až v roku 2021, ale taxíky, vozidlá autoškoly či sanitky, musia takéto kontroly absolvovať každý rok.

V prípade, ak vaše auto neprejde cez emisnú kontrolu, máte možnosť dostať doklad o dočasnej spôsobilosti na 60 dní, počas ktorých musíte vzniknutý problém odstrániť tak, aby na opätovnej kontrole vaše auto prešlo ako spôsobilé. V mnohých prípadoch sa však môže jednať  o nemalú investíciu…

Zdroj: Tvnoviny.sk, Topspeed.sk | Foto: YouTube