Svoj mobilný telefón väčšina z nás dobre pozná. Vieme, čo zvládne a čo naopak nie. V nasledujúcom článku vám prinášame osem funkcií chytrých telefónov so systémom Android, o ktorých ste doteraz určite nevedeli. Teda okrem jednej.

Jednoduchý návod, ako zvýšiť výdrž batérie

Určite aj vy patríte medzi tých, ktorí sa už niekedy snažili nájsť spôsob, ako zvýšiť výdrž batérie bez toho, aby ste sa museli nejako obmedzovať. Ak vám ani jeden z vyskúšaných spôsobov nepomohol, vyskúšajte tento: jednoducho si ako tapetu na telefón nastavte čierne resp. jednoduché tmavé pozadie. Niektoré mobilné telefóny či tablety obsahujú funkciu automatické zvýraznenie pixelov, ktorá sa vďaka čiernemu pozadiu v momente deaktivuje. Ušetrí to samozrejme batériu, ktorá nemusí na displeji zobrazovať obrovské množstvo farieb do detailu. Platí to aj na telefóny, ktoré túto funkciu nemajú.

Low GIF - Find & Share on GIPHY

Prevod textu na reč

Čo je cieľom tejto funkcie, vyplýva už z jej názvu. Funkciu je však potrebné dôkladne nastaviť, stiahnuť si musíte ďalšie súbory, napr. slovníky. K tejto funkcii sa dostanete cez Nastavenia – Uľahčenie prístupu – Výstup prevodu textu na reč.

Ovládanie smartfónu na diaľku

Táto funkcia sa vám zíde v prípade, že by ste svoj telefón niekde stratili, prípadne by vám ho niekto ukradol. Túto funkciu nastavíte cez Nastavenie – Zabezpečenie – Správcovia zariadenia. Vpravo odškrtnete možnosť Správca zariadenia Android. V spomínaných prípadoch potom stačí cez Google účet telefón zablokovať, poprípade zmazať všetky údaje.

Zapnutie režimu hosťa

Nie, nie ste jediný, kto neznáša situáciu, keď vám kamarát vezme telefón a začne sa v ňom hrabať. Práve na to slúži táto funkcia. Jednoducho prejdite s dvoma palcami po displeji zhora nadol a v pravo hore potom následne kliknite na ikonu používateľa. Potom už len stačí Pridať hosťa a nastaviť, čo všetko môže hosť v telefóne robiť.

Keď vám kamoš vezme mobil

Lupa alebo zväčšenie obrazovky

To, že napríklad také 5,5 palcové telefóny majú možnosť zmenšiť obrazovku, zrejme viete. Vedeli ste však, že sa to dá aj opačne? Stačí ísť do Nastavenia – Uľahčenie prístupu – Gestá priblíženia. Túto funkciu ocenia predovšetkým ľudia, ktorí majú problém so zrakom.

Hotspot režim

O tejto funkcii niektorí vedia, iní možno dokupovali samostatný 3G modem, aby mohli internet predplatený k službe, ktorú využívajú, používať na viacerých zariadeniach. Túto funkciu ocenia kamaráti a známi človeka, ktorý má neobmedzené dáta. Ten im totižto môže sprístupniť svoju sieť celkom jednoducho. Nastavenia – Tethering and portable hotspot a zapnte Portable WLAN hotspot. Pri rôznych obdobách Android systémov sa môže stať, že sa táto funkcia môže zapínať aj iným spôsobom. Stačí sa pohrabať v nastaveniach a určite to nájdete.

Ovládanie smarfónu pohybom hlavy

Na využitie tejto funkcie potrebujete voľne dostupnú aplikáciu, ktorú si stiahnete z Google play. A aj keď táto aplikácia mala slúžiť ochrnutým ľuďom, dobre poslúži aj vám, napríklad v zime, keď si už nebudete musieť dávať dole rukavice, aby ste mohli niečo na svojom smarfóne urobiť.

Android GIF - Find & Share on GIPHY

Skrytá hra

Samozrejme, sme si to na záver nemohli nechať ujsť a musíme spomenúť aj toto. Od každého zariadenia s verziou Androidu 2.3 a vyšší je vložená minihra, alebo lepšie povedané miniaplikácia, ktorá vás zabaví maximálne na minútku. :D Ale predsa je tam. Ak náhodou neviete, ako sa k nej dostať, je to úplne jednoduché. Nastavenia – Informácie o telefóne a potom už len stačí párkrát kliknúť na Verzia Androidu. A odhalí sa vám prekvapenie.

Väčšina z týchto funkcií by mala fungovať aj na tablety so systémom Android. Niektoré fukncie ozaj vášmu zariadeniu pomôžu, iné slúžia len na menšiu zábavu, ale teraz už viete o svojom telefóne či tablete skutočne všetko.

Zdroj: brightside.me, giphy.com | Foto: pixabay.com