Home MIX 7 znakov, podľa ktorých spoznáte PSYCHOPATA! Možno ste to aj VY!

7 znakov, podľa ktorých spoznáte PSYCHOPATA! Možno ste to aj VY!

0
7 znakov, podľa ktorých spoznáte PSYCHOPATA! Možno ste to aj VY!

Podľa Wikipedie je psychopatia hlboko zakorenená a pretrvávajúca psychická vlastnosť, stav alebo vzorce chovania, ktoré sú vyjadrením charakteristického životného štýlu jedinca a jeho vzťahu k sebe či ostatným a ktoré predstavujú extrémne alebo významné odchýlky od spôsobov, ktorými bežný človek v danej kultúre myslí, vníma, cíti a utvára vzťahy k druhým.

Z vyššie uvedeného môžeme konštatovať, že psychopat teda automatický nemusí byť násilník či vrah, ako to býva vo všeobecnosti (možno aj vďaka kriminálnym filmom a seriálom) v dnešnej dobe prezentované. Stručne povedané, jedná sa o poruchu osobnosti či už v menšej alebo väčšej miere, pričom u druhej skupiny už môže ísť o skutočne nebezpečných jedincov. Ako však medzi ľuďmi spoznať psychopata, respektíve ako zistíme, že má niekto psychopatické sklony?

Experti zo vzdelávacieho portálu Blinkist vo svojom prieskume zisťovali, čo v čitateľoch odbornej literatúry najviac zarezonovalo, ak čítali o psychopatoch. Vďaka týmto postrehom sa pokúsili dať dokopy niekoľko kľúčových znakov, ktoré by mohli charakterizovať psychopata.

1. Narcismus

Narcizmus je jedným z kľúčových aspektov psychopatie a zatiaľ čo nie všetci narcisti sú psychopati, všetci psychopati sú narcisti. “Narcisti sú vo všeobecnosti presvedčení, že sú nad zákonom, sú oslobodení od pravidiel spoločnosti a budú klamať, podvádzať či dokonca zabíjať, ak je to v ich najlepšom záujme,” prezradil bývalý expert FBI a špecialista na profilovanie páchateľov trestných činov Joe Navarro.

Zatiaľ čo narcista môže porušovať zákon z dôvodu nedostatočnej znalosti či informovanosti, psychopat to robí účelovo a s aktívnym úmyslom. Ak niekoho upozorníte, že urobil niečo zlé a on sa potom cíti zahanbený, je to narcista. Ak však necíti ani kúsok hanby či ľútosti, je väčšia pravdepodobnosť, že ide psychopata.

2. Nepredvídateľné chovanie

“Emocionálne nestabilní ľudia sú veľmi nepredvídateľní,” hovorí Navarro, ktorý v FBI pôsobil pri najťažších zločinoch 25 rokov, a pokračuje: “Sú ako emočná horská dráha: jednu minútu sa môžu viezť na vlne vytrženia, no v okamihu sa môžu ako na špirále otočiť a cítiť sa ako obete.”

3. Sú experti v čítaní ľudí

Psychopati neprežívajú emócie ako obyčajní ľudia. Sú však schopní intelektuálne porozumieť emočným reakciám a využívať ich vo svoj vlastný prospech. Priateľstvá psychopatov sú vždy účelné – musia psychopatovi niečo dať na oplátku a akonáhle bude tento účel identifikovaný, psychopat zmanipuluje osobu, aby od nej získal to, čo chce.

“Psychopati zhodnotia užitočnosť svojich obetí, napr. schopnosť obetí poskytnúť im peniaze, s*x, moc, slávu, uznanie atď. Zároveň psychopati posúdia aj slabé miesta svojich obetí. Keďže psychopati nie sú rozptyľovaní emóciami alebo sociálnymi zábranami, sú odborníkmi na čítanie ľudí a môžu tak ľahko identifikovať svoje potreby, záľuby, zraniteľné miesta a emocionálne spúšťače,” prezradil autor bestselleru o psychopatických osobnostiach Hadi v oblekoch Robert D. Hare.

4. Sú očarujúci a manipulatívni

Psychopati zvyknúť byť priam neuveriteľne očarujúci. Môžu pôsobiť pútavo a byť súcitní, ich príbehy sú vždy vzrušujúce a uveriteľné. Po rozhovore s nimi často zostanete spokojní a pozitívni. Jediným znakom toho, že niečo nemusí byť v poriadku, je fakt, že ich príbehy sa nie vždy zhodujú: “Psychopati získavajú od svojej obete to, čo chcú. Robia to zmenou svojej osobnosti na úplne fiktívny charakter – na akýkoľvek, ktorý potrebuje manipulovať so svojou obeťou,” tvrdí Robert D. Hare.

Hare sa ďalej domnieva: “Psychopati sú patologickí klamári a dokážu si rýchlo vymyslieť akýkoľvek príbeh, o ktorom si myslia, že dokáže posilniť ich puto s obeťami. Sú neuveriteľnými majstrami v manažovaní dojmu, ktorí robia na ostatných a vedia zmeniť svoju zjavnú osobnosť tak, aby zapadla do každej situácie: úzkostlivé obete ich považujú za upokojujúcich a znudené obete ich vidia ako vzrušujúcich. Dokonalým prirovnaním je chameleón, ktorý mení farby preto, aby chytil muchu – svoju obeť.”

5. Neboja sa riskovať

Nie všetci psychopati sú násilní zločinci, a ak sú, hlavným dôvodom páchania ich trestných činov je nedostatočné vnímanie rizika alebo následkov. Obyčajný človek sa vo všeobecnosti snaží zabrániť všetkému, čo by jemu alebo ostatným spôsobilo bolesť, nepohodlie či negatívne následky. Psychopat urobí čokoľvek, čo chce, a to bez ohľadu na fyzickú či emocionálnu bolesť sebe či ostatným.

“Psychopati iba zriedka váhajú, napr. ak chcú riskovať: ak niečo chcú urobiť, jednoducho to urobia bez strachu z neúspechu. To môže napokon viesť k pobytu vo väzení – alebo k silným finančným či politickým pozíciám,” mieni Kevin Dutton, oxfordský psychológ a autor knižného megahitu Múdrosť psychopatov.

6. Majú nízky prah pre nudu

“Psychopati majú tendenciu konať okamžite, a nie len tak sedieť a rozmýšľať o konaní. Dôvodom je ich nízka tolerancia k nude a neustála potreba sa niečím zamestnávať. Akákoľvek činnosť je pre nich odmenou,” doplnil psychológ Kevin Dutton.

7. Sú charizmatickí

“Na prvý pohľad sú psychopati veľmi pútaví: v očiach ostatných sú často okúzľujúci, dobrí rečníci a zabávači – to všetko odvracia pozornosť od toho, čo sa v nich naozaj deje. Aj keď nie všetci psychopati sú “zlí”, sú nadšení z toho, že skrývajú skutočnosť, že nemyslia alebo necítia ako ostatní okolo seba. Môže byť nesmierne ťažké spoznať psychopata vo vašom živote, pretože väčšina z nich sa učí asimilovať a správať sa rovnako ako všetci ostatní naokolo,” dodal na záver Dutton.

Tak čo, spoznali ste na základe týchto znakov vo svojom okolí psychopata?

Zdroj: Wikipedia.org, Menshealth.com | Foto: Twitter