Cítite sa pod psa, ste unavený, slabý a neviete, čo vám je? Možno vás telo varuje, že sa blíži infarkt. Postihuje až 12 000 Slovákov ročne a výnimkou nie sú ani mladí ľudia. Dôvod? Stres, nezdravý životný štýl, ale aj genetika. Vedeli ste, že existujú varovné signály, ktoré vás už mesiac vopred upozornia, že vám hrozí infarkt? Tu sú.Pociťujete bolesť alebo tlak v hrudníku

Takéto stavy sa často pripisujú stresu, ale netreba ich podceňovať. Bolesť alebo tlak v hrudníku, ale aj v krku, rukách či v oblasti žalúdka, sa môže stupňovať, až vás napokon skolí infarkt.

Cítite sa unavený

Teraz nemáme na mysli únavu po náročnom pracovnom dni alebo ťažkej fyzickej námahe. Hovoríme o stave, keď ste vkuse unavený a stále sa vám chce spať. Je to následok zúženia tepien, ktoré nedostatočne zásobujú vaše srdce krvou a to má čo robiť, aby zvládlo svoju prácu.

Unavený muž

Ste slabý ako mucha

Celkové zoslabnutie tela spôsobuje nedostatočné prekrvenie telesných orgánov, teda aj svalov. Pokiaľ ste nikdy predtým nemali problémy pri bežných fyzických aktivitách a teraz nezvládnete ani pokosiť záhradu či niesť ťažký nákup, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku.

Rýchlo sa zadýchate

Srdce a pľúca sú spojený systém. Keď sa srdcu nedostáva dostatok krvi, nestíhajú ani pľúca, následkom čoho sa zadýchate aj pri najbežnejšej fyzickej aktivite, napríklad pri chôdzi. Najlepšie urobíte, keď čím skôr navštívite lekára.

Máte závraty a oblieva vás studený pot

Tu už ide fakt o život. Následkom blížiaceho sa infarktu sa vám totiž nedostatočne prekrvuje mozog.

Muž v modrom tričku

Myslíte si, že na vás lezie chrípka, ale v skutočnosti to môže byť oveľa horšie

Veľa ľudí, ktorí dostali infarkt, sa niekoľko dní predtým sťažovalo na príznaky podobné nádche alebo chrípke. Takže sa neoplatí podceňovať ani takéto, na prvý pohľad banálne, ochorenia.

Foto: Depositphotos.com, Pixabay.com

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Andrea
Milujem život, šport, hudbu, zvieratá, prírodu, knihy. Fascinujú ma zákutia ľudskej duše a medziľudské vzťahy. Veľmi rada jem a dlho spím. :-)