Bez moderných technológií si život ani nevieme predstaviť, preto v každej domácnosti nechýba televízor, smartfón alebo notebook. Okrem zvyšovania kvality týchto technologických prvkov sa úmerne zvyšuje aj riziko ich napadnutia hackermi, vírusmi a dokonca ani odpočúvanie hovorov už nie je tabu ako kedysi.  

Vynaliezaví útočníci sa dokážu rôznymi spôsobmi dostať do nášho mobilného telefónu, z ktorého potom už ľahko zneužijú akékoľvek dáta, súkromné správy a telefónne čísla. Tu je zopár možností, ako sa tým špekulantom podarí dostať sa k vám prostredníctvom telefónov čo najbližšie.

1. Pozor na falošné mobilné siete

Vo februári tohto roku sa na internete objavil dokument, ktorý odhalil používanie špeciálnej sledovacej technológie. Išlo o Spojené štáty a policajné zložky Kalifornie aj priznali, že zariadenia na sledovanie mobilných telefónov naozaj vlastnia. Táto technológia známa ako “DirtBox” umožňuje orgánom činným v trestnom konaní sledovať a úplne nenápadne špehovať tisíce telefónov. Tvári sa ako vysielače operátora, ku ktorým sa smartfóny zvyčajne pripájajú, aby komunikovali s mobilnou sieťou, no v skutočnosti je to klam.dirtBox

Telefóny sa pripájajú ku vysielaču s najsilnejším signálom, čo DirtBox ľahko využije. Práve on vytvorí medzičlánok medzi mobilom a reálnym operátorom a po pripojení k falošnému operátorovi môže druhá strana odpočúvať hovory alebo sledovať vaše správy. Je malý, energeticky nenáročný a jeho jednoduchosť i efektivita technológie umožňuje jeho nasadenie všade na svete.

2. K odpočúvaniu stačí iba telefónne číslo

Nemecký hacker Karten Nohl ukázal, ako dokáže odpočúvať akýkoľvek telefónny hovor uskutočnený cez mobilnú sieť. Sám priznal, že mu k tomu stačí iba poznať telefónne číslo, na druhu použitého telefónu vôbec nezáleží. Nie je to žiadna novinka, už od roku 2014 sa o tejto chybe v mobilných sieťach vie. Ide o bezpečnostnú dieru v protokole Signaling System Seven (SS7), ktorý sa používa na prepájanie veľkého počtu telefónnych hovorov.

3. Ohrozené sú aj bezpečnostné kamery a TV

Okrem rizika zneužitia telefónov vynaliezavými útočníkmi, hrozí nebezpečenstvo aj bezpečnostným kamerám pripojeným na internet či moderným Smart televíziám. Hackeri pre zneužité zariadenia založili špecializovanú stránku, na ktorej sprístupnili zábery z tisícok súkromných kamier. Ani vaša webkamera nie je úplne bezpečná. Dokonca sám šéf americkej FBI priznal, že svoju webkameru si radšej prelepil páskou. Moderné Smart TV, ktoré podporujú hlasové ovládanie, sú pre útočníkov tiež možnou korisťou. Tí totiž môžu televízor napadnúť, alebo aj samotného výrobcu, ktorý si môže časť zaznamenaných informácií odosielať na svoje servery.

Hacker with laptop

4. Nebezpečné sú stále aj vírusy

Neželaných sledovateľov vpustíte do svojich mobilov, ani neviete ako. Zväčša podivné internetové stránky môžu spôsobiť, že vás operačný systém napadne vírus. Boli známe aj prípady, kedy záškodníci poslali MMS správu, ktorá škodlivý kód aktivovala a nebezpečný vírus po sebe dokonca zahladil stopy. Záškodníci získali prístup k cenným informáciám, o čom používateľ ani len netušil. Ochrániť sa pred týmto zneužitím môžeme inštaláciou antivírusových programov.

5. Vypnutý mobil nie je vždy záchrana

V prípade možného rizika by mnohých napadlo vypnúť telefón a domnievať sa, že nič zlé sa vášmu mobilu stať nemôže. Českí experti sa rozhodli, že postupne chcú vo svojich výskumoch dokázať, aké zraniteľné dokážu byť hlavné čipy v telefóne. Týmto výskumníkom sa podarilo aj na diaľku zapnúť starší model Nokie a odpočúvať ho. V okolí však museli mať falošnú mobilnú sieť.

Správu priniesli: Aktuality.sk | Foto: Depositphotos.com