Niekoho život trvá 100 rokov, no nevie, čo ho napĺňa, zatiaľčo niekto iný už v skorých rokoch vie, kam má alebo chce smerovať. Ak si myslíte, že patríte do prvej skupiny, radíme vám, skúšajte veci a objavujte sa. Ak ste sa však už „našli“ a vidíte sa či na pódiu pred tisícami ľudí, alebo ako výherca kulturistiky, čo robiť, aby ste svoj talent a túžbu uskutočnili?

 

1. Voľba priorít

Je zvykom chcieť  v živote viac vecí. Nie je to zlé, môže to poháňať a motivovať, no je dôležité si uvedomiť jednu vec. Predstavte si prázdnu fľašu a tri vodovodné kohútiky, chcete naberať z každého, no zo všetkých vám uteká. Môžete jeden zavrieť alebo utiahnuť, no presne to urobíte aj v živote. Tá fľaša je váš život a tri kohútiky sú vašimi vysnenými cestami. Skákaním z jednej na druhú nebudete ani jednou nohou pevne na jednej ceste. Zatiaľ, čo z jednej čerpáte, na druhej niečo opúšťate. Môžete mať z každej niečo, ale zo žiadnej všetko. Mnohí robia túto chybu, snažia sa zachytiť a robiť veľa vecí, no ani jednu poriadne. O tom je úspech, musíte sa niektorej z nich vzdať, aby ste sa mohli plne venovať jednej. Úspech znamená robiť to, čo vás baví a keď to zatiaľ nerobíte, myslite na to.

Prečítajte si tiež: Ako sa chopiť príležitosti a plniť si sny? Takto!

2. Treba sa držať cieľa

Určite ste počuli a ak nie, budete. „to sa nedá“, „je to príliš ťažké“… slová, ktorým sa nevyhnete, no môžete si z nich veľa zobrať. Sú to totiž slová ľudí, ktorých strach zo zlyhania, neúspechu a spoločnosti natoľko pohltil, že to prenášajú na druhých. Môžete ich odignorovať alebo si uvedomiť, aká významná je vaša cesta. Na dosiahnutie úspechu musíte v neho veriť.

3. Ak chcete byť úspešný, pýtajte sa úspešných

Tohto sa držte. Naša verzia Rockefellerovho príslovia znie, „Ak chcete lietať, pýtajte sa orlov, nie oviec“. Neúspešní ľudia, ktorí sa o úspech nikdy nepokúsili alebo sa vzdali, vám nepovedia, aké to je, pretože tam neboli. Preto ak sa chcete pýtať, pýtajte sa tých, ktorí za svoje sny a ciele bojujú, prípadne ich dosiahli.

Nejde o to, čo chcete byť alebo kde chcete byť. Ak chcete žiť na severnom póle alebo zletieť z Mount Everestu s paraglidedom, choďte za tým. Že ostatní vašej ceste nerozumejú? Nemusia, je potrebné, aby ste vaše dôvody chápali vy. Pamätajte, ak vás vaše sny nestrašia a nejavia sa byť nedosiahnuteľné, nie sú dosť veľké.

Autor: Matúš Gregorka