Aj rok 2014 bol bohatý na vzostupy i pády. Toto je 24 udalostí, ktoré nim najviac zatriasli.

 

Koniec podpory Windows XP

windows-xp

Veru tak chlapi, Windows, ktorý tu bol s nami vari najdlhšie už odchádza. Dobu nezastavíte.

Predstavenie inteligentných hodín pre smartfóny Samsung a Apple

iwatch

Ak by ste náhodou potrebovali detailne pozerať fotky z telefónu na displeji veľkosti bežných hodiniek, viete, čo si máte kúpiť.

Začiatok predaja hry GTA 5

gta V

Legenda sa vracia, hrávali sme ju na počítačoch základnej školy a hrať ju budeme navždy.

Spustenie LTE mobilných sietí – 4G internet pre mobily

lte

Šťastlivci z väčších miest si doprajú luxusu rýchlejšieho ako 3G. Čo však z toho, keď za mestom chytíte iba starý dobrý EDGE.

Premiéra filmu 38

demitra

Náš športový hrdina a dokument o ňom. Pavol Demitra – legendy žijú večne.

Nové operačné systémy iOS 8 a OS X pre Apple

OS X

Fanúšikovia nahryznutého jablka jasali z príchodu nového operačného systému pre ich hračky.

Zvolenie prezidenta Andreja Kisku

Kiska

Nová tvár na čele republiky. Máte to tu biele na čiernom, ako by povedal predchodca :-).

Pristátie sondy Rosetta na kométe

Rosetta

Nestačí nám osídľovať planéty, smelo na kométy!

Facebook kúpil WhatsApp za 19 mld. USD

whatsapp

Chlapci si vymysleli appku, aby nemuseli platiť veľa za sms-ky a zarobili miliardy. Slušné.

Strata lietadla spoločnosti Malaysia Airlines

lietadlo

Lietadlo s 239 pasažiermi na linke z Kuala Lumpuru do Pekingu sa ešte v marci stratilo z radarov. Podľa dostupných informácií sa tak zrejme stalo v Juhočínskom mori, no trosky sa dodnes nenašli.

Kríza na Ukrajine

ukrajina

Konflikt na Ukrajine, ktorý spôsobili boje medzi ukrajinskou armádou a proruskými separatistami. Vládnuca situácia si doteraz vyžiadala vyše 4000 obetí a takmer milión ľudí muselo opustiť svoje domovy.

Smrť Ivety Bartošovej

iveta

29. apríla spáchala samovraždu československá spevácka legenda Iveta Bartošová. Svoj život ukončila tragicky – hodením sa pod vlak.

Nehoda Jules Bianchi

4

Poškodenie mozgu alebo aj difúzne axonálne poranenie. To je diagnóza, ktorú utrpel pilot formuly 1 pri nehode na Veľkej cene Japonska v Suzuke.

Vznik Islamského štátu

islam

Na území Iraku a Sýrie sa odohral ďalší krvavý konflikt kvôli „založeniu“ Islamského štátu radikálnymi islamskými teroristami.

Epidémia ebola

ebola

Svet žil tento rok aj epidémiou zvanou ebola. Začala sa šíriť z Afriky a len v krajinách v rámci tohto kontinentu jej podľahlo už viac ako 7000 obyvateľov.

Kauza „cétečko“              

ctSprávna rada piešťanskej nemocnice schválila kúpu prístroja za 1,6 milióna eur, pričom podobné CT v Havlíčkovom Brode stálo vraj len 540 tisíc eur. Týmto krokom prišli o svoje miesta vtedajšia ministerka zdravotníctva Zuzanu Zvolenskú, podpredsedníčka parlamentu Renátu Zmajkovičovú a predseda Národnej rady Pavla Pašku.

Čítajte: Ego to vo videu poriadne prepískol!

Aeromobil zo Slovenska

aeromobil

Na festivale Pioneers malo svoju výstavnú  premiéru lietajúce vozidlo AeroMobil 3.0 od slovenskej spoločnosti AeroMobil. Bude poháňané vodou  a vzduchom chladeným motorom Rotax 912.

Čitajte: Slovenský AeroMobil dnes doletel na výstavu do Viedne

Opustili nás osobnosti hokeja

hlinka

Do hokejového neba odišli ďalšie esá, bývalý slovenský reprezentant Miro Hlinka, bývalý hokejista a zároveň tréner Dubnice Miroslav Kováčik a aj lekár slovenskej hokejovej i tenisovej reprezentácie Vladimír Lupták.

Cibulková vo finále Australian Open

cibulka

Koncom januára sa naša slovenská tenisová hviezda prebojovala až do záverečného finále Australian Open, ktoré sa konalo v Melbourne, čím zaznamenala svoj doteraz najväčší úspech.

Kuzminová si zo Soči priniesla zlato

kuzmina

Anastasia Kuzminová získala na zimných olympijských hrách v Soči zlatú medailu, kedy si v bežeckej i streleckej časti obhájila svoj úspech spred štyroch rokov z kanadského Vancouvera.

Marián Gáborík získal Stanley Cup

marian

Odchovanec z Trenčína po prvýkrát zdvihol nad hlavu vytúžený Stanley Cup a zároveň obsadil štvrtú priečku v rebríčku najproduktívnejších hráčov vyraďovacích súbojov.

Peter Sagan opäť zelený

sagan

Náš najznámejší cyklista tento rok získal na Tour de France už tretíkrát po sebe zelený dres, čo sa mu podarilo vôbec ako najmladšiemu v histórii vo veku 24 rokov.

Úspech slovenských reprezentantov

6

Slovenskí futbalisti v jesenných kvalifikačných zápasoch na EURO 2014 zvíťazili nad Ukrajinou, Španielskom, Bieloruskom a Macedónskom. Stali sa tak jednotkou C-skupiny s plným počtom bodov.

Vlaky zadarmo

1

Od 17. novembra vlakmi (ne)šťastne cestujú zadarmo deti, študenti, poberatelia predčasného, starobného, vdovského, vdoveckého a sirotského dôchodku.