Bez ohľadu na to, čo ste o Stalinovi čítali a čo si o ňom myslíte, bol to pozoruhodný človek. Jeho vláda nielenže premenila ZSSR, ale on ako osobnosť zmenil celý svet. V tomto článku si môžete prečítať dvadsať zaujímavostí o sovietskom vodcovi, ktorý aj v dnešnej dobe stále máta mysle mnohých ľudí.

1. Jeden život bol pre Stalina cennejší než životy miliónov ľudí. Aj keď to znie paradoxne, citát “jedna smrť je tragédia, milión mŕtvych je štatistika” je pripisovaný práve jemu. Ale mnoho ľudí dodnes neverí, že by mohol také niečo povedať.

2. Skutočné priezvisko Josepha Stalina bolo Jughashvili, ale on sám sa premenoval na Stalin, na základe ruského slova “oceľ”. Možno povedať, že si dal meno superhrdinu, pretože je to “muž z ocele”.

3. Stalin trval na tom, aby bol na fotografiách vyretušovaný. Malo to aj svoj dôvod. Stalin mal na tvári jazvy, ktoré mu zostali od detstva, keď trpel kiahňami. Niektorí umelci dokonca tvrdili, že im hrozila smrť zastrelením, ak by ho nakreslili tak, ako v skutočnosti vyzeral.

stalin4. Stalin miloval filmy, ale čo je zaujímavé, predovšetkým americké westerny. Občas zvykol pozvať svojich priateľov na uzavretú filmovú prehliadku v jeho súkromnom kine a jeho vlastný prekladateľ im pomáhal pochopiť dej filmu.

5. Stalin sám trénoval svoju osobnú stráž. Môže to znieť čudne, ale požadoval od nich, aby nikdy a za žiadnych okolností nevstupovali do jeho súkromnej izby bez ohľadu na to, čo by počuli. Raz sa ich rozhodol vyskúšať, začal kričať, ako by sa nachádzal v agónii a stráže nakoniec vstúpili do jeho izby. Chceli mu ísť na pomoc, čo ich ale stálo život za neuposlúchnutie rozkazu.

stalinPorovnanie najväčších netvorov v dejinách: Hitler vs. Stalin

6. Bol to síce muž obrovských plánov a ambícií, ale bol prekvapivo malý. Stalin meral len 162 centimetrov a v skutočnosti bol veľmi rozpačitý, ak sa jednalo o jeho vzhľad. Ako už bolo uvedené vyššie, mal jazvy na tvári a jedna z jeho rúk bola kratšia ako druhá.

7. Stalin bol zodpovedný za smrť najmenej 20 miliónov ľudí. Jeho panovanie bolo plné strachu – dal ľudí do väzenia za ich politické názory alebo boli pre nič za nič mučení, deportovaní, vyhladoval ich a prinútil k tvrdej práci.

8. Nezaplatil výkupné za vlastného syna. Keď bol jeho syn zajatý nacistami, Hitler sa odvážil požiadať o výkupné, ale Stalin to bez váhania odmietol. Jeho syn Yakov nakoniec zomrel v nacistickom väzení.

stalin9. Stalin trpel aterosklerózou. Mnoho odborníkov verí, že toto by vysvetľovalo jeho krutosť.

10. V rokoch 1906 – 1907 Stalin plánoval a organizoval bankovú lúpež v Zakaukazsku. Jeho cieľom bolo získať peniaze pre svoju politickú stranu.

11. Stalin bol zatknutý osemkrát a štyrikrát sa mu podarilo utiecť. Bol obvinený zo spolupráce s tajnou kráľovskou políciou, ktorá sa však nikdy nepotvrdila na základe akýchkoľvek dokumentov.

12. Stalin vášnivo miloval čítanie. Čítal všade – v kancelárii, doma, v letnom dome. Mal obrovské knižnice zložené prevažne z kníh o ekonomike, histórii, filozofii a marxizme. Nenávidel však ateistickú literatúru.

13. Vzhľadom na to, že Stalin mal zdravotné problémy s rukami, nebol fyzicky spôsobilý pre vojenskú službu. Dokonca sa nikdy nenaučil ani plávať.

14. Stalin nepil vodku. Mal rád gruzínske víno a niekedy súhlasil, že si vypije koňak.

stalin15. Väčšina sovietskych parkov bola postavená v krajine z jeho iniciatívy. Nariadil obnoviť lesy a parky zničené počas vojny.

16. Jeden zo Stalinových významných citátov znie: “Nezáleží na tom, ako sa hlasovalo, oveľa dôležitejšie je, ako boli hlasy spočítané”. Túto vetu predniesol pri voľbe generálneho tajomníka strany v roku 1934.

17. Časopis Times ho zvolil za muža roka a to dokonca dvakrát! Prvýkrát to bolo v roku 1940 a druhýkrát v roku 1943.

18. V deň Stalinovej smrti Izrael vyhlásil deň národného smútku. Stalin veril, že Izrael by sa mohol stať socialistickým národom a považoval sa za ich ochrancov.

19. Stále existuje viac ako tridsať ulíc v bývalých sovietskych republikách a v Rusku, ktoré sú pomenované po Stalinovi. Dokonca aj mesto – Stalingrad, ktoré však v roku 1961 bolo premenované na Volgograd.

20. Počas druhej svetovej vojny bol jeho syn Vasilij dvanásťkrát odporučený na titul generál, ale Stalin to zakaždým odmietol. Napriek tomu sa nakoniec Vasilij Stalin, ktorý bol vojenským pilotom, stal najmladším generálom sovietskej armády.

Zdroj: bestpictureblog.com