Don Pablo, El Patron či kolumbijský Robin Hood. To všetko sú prezývky kokaínového kráľa Pabla Escobara, ktorý sa vďaka svojmu biznisu s drogami stal fenomenálnym a prepracoval sa až k tým najmocnejším a najbohatším ľuďom planéty. ManMagazin.sk vám prináša 18 zaujímavostí o najväčšom pašerákovi kokaínu všetkých čias.

V časoch najväčšej slávy zarábal 420 miliónov dolárov za týždeň, čo činí 22 miliárd amerických dolárov za rok.

Nepochádzal práve z bohatej rodiny. Jeho matka bola učiteľka a otec farmár, no svoj osud dokázal zmeniť. Keď mal 35 rokov, bol už jedným z najbohatších ľudí planéty.

Drogového kráľa Pabla prezývali Kolumbijčania aj Robin Hood. Rozdával peniaze chudobným, postavil ubytovne pre bezdomovcom, pravidelne prispieval na kostoly či nemocnice, dal vybudovať ZOO a postaviť 70 futbalových ihrísk.

Keď mal 27 rokov, vzal si za manželku Mariu Victoriu Henao Vellejo, ktorá mala vtedy len 15 rokov.

Každý mesiac minul 2500 dolárov len na obyčajné gumičky na peniaze.

Počas úteku s rodinou do hôr jeho milovaná dcéra Manuela ochorela. Pablo spálil asi 2 milióny dolárov, len aby jej bolo teplo.

Ešte predtým, ako sa dostal do biznisu s drogami, predával kradnuté náhrobné kamene a tiež obchodoval s kradnutými autami.

Hneď vedľa svojho sídla, luxusnej vily v Puerto Triumfo, mal súkromnú ZOO, kde boli hrochy, žirafy, slony a podobné exotické zvieratá.

Bol zodpovedný za smrť viac ako 4000 ľudí (okolo 1000 policajtov, 200 sudcov a niekoľko žurnalistov a členov vlády).

V 80. rokoch kolumbijské úrady odhadovali Escobarovu flotilu, ktorá podľa zistených údajov zahŕňala 142 lietadiel, 20 helikoptér, 32 jácht a 141 domov, víl a kancelárií. Dokonca si na pašovanie kokaínu do USA zaobstaral aj 2 ponorky.

Denne prepašoval do USA až neuveriteľných 15 ton kokaínu. Drogy údajne pašoval aj v pneumatikách civilných lietadiel, čím si piloti vedeli zarobiť až $500 000 za deň.

Stal sa vodcom Medelínskeho kartelu, ktorý bol v 80. rokoch zodpovedný za 80 % celosvetového trhu s kokaínom.

Vlastnil lietadlo, ktoré bolo prevádzkované len za účelom prenášania peňazí.

V roku 1991 si vybudoval vlastné luxusné väzenie, ktoré nazval La Catedral. Dokonca si mohol vybrať, kto s ním bude vo väzení a kto tu bude pracovať. Basa bola vybavené futbalovým ihriskom, kasínom, konali sa tu oslavy a párty so striptérkami. Štátne zložky sa k nemu nemohli priblížiť bližšie ako na 3 míle.

Podľa časopisu Forbes bol v roku 1989 siedmym najbohatším človekom sveta.

Jeho celkový majetok sa odhahuje až na neuveriteľných 30 miliárd dolárov.

V 44 rokoch bol zastrelený tromi výstrelmi na streche jedného zo svojich sídiel. Niektorí ľudia však veria, že si zranenie spôsobil sám.

To, že bol Pablo Escobar skutočne vplyvným človekom, dokazuje aj jeho pohreb v Medelíne, na ktorom sa zúčastnilo približne 25 000 ľudí.

Zdroj: all-that-is-interesting.com, Youtube.com | Foto: clubsandwichmag.altervista.org