Ak pravidelne navštevujete fitko, určite vám niektoré body niekoho pripomenú, možno aj samých seba . 🙂

1. Neobmedzujte priestor iných

Stroje sú väčšinou vo fitku uložené tak, aby sa okolo nich mohli ľudia pohybovať. Preto nebráňte v cvičení alebo v prechode k nim svojim “kolegom”. Keď si zo stojana vezmete jednoručky, ustúpte s nimi na bok, aby mali prístup aj ostatní.

2. Noste so sebou uterák

Toto, častokrát aj písané pravidlo, by malo byť automatickým pre každého. Uterák použite ako podložku pri cvičení a nielen na to, aby ste si mali čo prehodiť cez rameno. Ľahnúť si na mokrú, prepotenú lavičku nie je zrovna najchutnejšie.

3. Orgazmus si nechajte na doma

Kričať na celé fitko pri zdvíhaní 10-kilovej činky nie je žiadna frajerina. Nemusia všetci vedieť, že ste tam akurát vy a práve ste zdolali svetový rekord. Hlasný výkrik alebo nadávka pri poslednom opakovaní z vás neurobí väčšieho borca – skôr idiota. Je lepšie sa zamyslieť nad tým, či sa nepreceňujete. 🙂

4. Aj iný sa chcú prezliecť

Nátresk vo fitku je bežným javom v mnohých posilkách. Preto keď vás bude v šatni viac ako treba, neseďte na lavičke a neesmskujte. Uvoľnite miesto ostatným.

5. Čistota znamená pol života

Je v poriadku, že sa pri cvičení zapotíte. Nie je v poriadku nechať po sebe bodrel a mokro. Každé fitko je vybavené utierkami a čistiacimi prípravkami. Pretrite nimi aspoň penové držadlá po kardiu.

6. Nehádžte jednoručkami

Ak po sérii hodíte svoje činky na zem s rachotom, neznamená to len to, že nemáte rešpekt k majetku cudzích ľudí, ale aj to, že ste až príliš slabý na to, aby ste ich normálne zložili na zem. 🙂

7. Tielka

To, že chodíte do fitka už 2 týždne a zrkadlo vám ukazuje zmenu, ktorú nikto iný nevidí, neznamená, že si treba hneď obliecť tielko a pózovať pred ostatnými pred zrkadlom. V tielku vynikne veľa nedostatkov vašej postavy. Dokonca ani na tých makačoch, čo sú v posilke každý deň, nepôsobí vždy tento kus látky esteticky. Je dobré cvičiť v tom, v čom je vám príjemne, treba byť však k sebe aj trochu sebakritický.

8. Netlačte ľudom do hláv hlúposti

Ak neuznávate doplnky výživy, je to vaša vec. Rozprávať však ostatným, aká je škodlivá sypačka spôsobujúca impotenciu – to si nechajte pre seba.

9. Cvičte na strojoch to, čo sa na nich cvičiť má

Na mnohých strojoch sú už dnes nálepky, ktoré vás navedú, ako správne na danom stroji cvičiť. Preto na nich necvičte cviky, ktoré môžete inde. Vhodným príkladom je drepovací stojan, ktorý je akýmsi posvätným miestom vo fitku. Ak na ňom budete cvičiť bicepsové zdvihy, naštvete tým nejedného návštevníka  🙂

10. Náradie za sebou odkladajte

Ak ste si zvládli naložiť na činku kopec ťažkých kotúčov, zvládnete si ich po sebe aj upratať. Uvedomte si, že niektorí ľudia nemajú takú silu, aby zdvihli napríklad 55-kilovú činku a odniesli ju na miesto. Hoci povinnosťou tej študentky za pultíkom recepcie, čo váži menej ako samotná činka, je aj upratovať, no po vás by nemusela.

11. „Koľko tu ešte budeš?“ 

Ak sa túto otázku spýtate niekoho, kto beží na páse už dobrú hodinu a odmieta pustiť ostatných, je otázka celkom na mieste. Uprostred série, keď má niekto na bench presse naložených 160 kíl, však nie. Človeka tým celkom zaskočíte a vyrušíte, čím riskujete, že si môže ublížiť.

12. Haló? Kto je tam?

Je jedno, či volá mama, babka alebo frajerka. Toto nie je vhodné miesto ani čas na telefonovanie. Okrem toho sedieť pri telefonovaní na stroji a obsadzovať ho iným je tiež veľmi sebecké. Ani veta typu „počkaj o 15 minút dotelefonujem“ nikoho zaujímať nebude.

13. Nezazerajte 

Ak máte na bruchu pekáč buchtičiek a na leg presse vytlačíte 450 kíl, je to super a určite to chcelo veľa sebazaprenia a driny. Nezabúdajte však, že aj vy ste niekde začínali, preto nezazerajte na ľudí s faldíkmi na brušku a na tých, ktorí nezdvihnú ani polku toho, čo vy. Pre niektorých je posilňovňa sama o sebe trochu stresujúcim miestom, lebo si uvedomujú svoje chyby alebo sa hanbia. Nezaťažujte ich preto svojimi pohľadmi. Ľahko tým docielite, že sa tu už viac neukážu. Radšej ich podporte a motivujte, poprípade poraďte.

Autor: Andrej + Miška