Máte pokrk svojho šéfa či vášho zamestnania? Chceli by ste zarobiť poriadny balík? Nadčasmi len ako zamestnanec to ale asi nepôjde. Podnikanie síce nemá na Slovensku na ružiach ustlané, ale odvážnym šťastie praje. Podnikateľ je vraj človek, ktorý skočí z mosta a počas letu zostrojí lietadlo. Ak ste na to dostatočný blázon alebo dobrodruh, máme pre vás 13 tipov, ako sa možno jedného dňa zaradíte medzi VIP členov milionárskeho klubu.

 

Založte Start-Up firmu

Samozrejme, vyžaduje to poriadny, unikátny nápad. Startupisti dokážu zarobiť naozaj skvelé peniaze. Časom sa môžete uchádzať o záujem investorov – dopyt je dostatočný a všetci čakajú na poriadny startupový projekt. Kopa skvelých podnikateľských nápadov vznikla v krčme na pive, takže sa usaďte s tými správnymi ľuďmi, ktorí vám prípadne k vášmu nápadu vedia okamžite poskytnúť  feedback. Už len zostáva smelo si objednať vychledenú desiatku. A poriadne si tú krčmu vychutnajte, možno ste tam naposledy. Na startupe treba totiž makať, makať, makať…

05

Youtuber

Ani Slovensko nie je výnimkou v tom, že mladí ľudia, ktorí ešte dokonca aj pred dosiahnutím plnoletosti prerazili v Youtube prostredí a zarábajú slušné peniaze, z ktorých dokážu bez problémov vyžiť a to ani nemusia svoje vlogy, letsplay videá a rôzne scénky natáčať v angličtine. Česko-Slovensko je naštastie dostatočne veľký trhový online priestor, ktorý vlastne ešte stále rastie. Náš zrejme najúspešnejší Youtuber sa volá GOGO a aj keď to vlastne nikde presne nezverejnil, náš odhad je že pri jeho 900.000 odberateľoch na Youtube je výška provízie z reklám vo videách, ktoré do nich Youtube vkladá, je každý mesiac +/- 2.000 Euro.

Bloger

Blogovať na nejakú konkrétnu tému, v ktorej sa vyznáte a v ktorej ste dobrý, môže byť naozaj celkom slušná zárobková činnosť. Vieme si predstaviť, že pri naozaj silnom blogu sa môže príjem z reklám, ktoré Google prostredníctvom siete AdWords vloží na vašu stránku, môže prevýšiť aj príjem vyššie menovaného Youtubera. A to nehovoríme, že reklama sa na stránku môže predať ešte aj „napriamo“ nejakým konkrétnym inzerentom. Náš tip je, samozrejme, blogovať po anglicky, otvorí sa vám obrovský trh.

Facebook / social media špecialista

Sedíte denno-denne na Facebooku či inej sociálnej sieti? Ste autorom nejakých Facebookových stránok s reálnou sledovanosťou a fanúšikmi? Predajte svoje znalosti o tom, ako upútať online publikum. Skúste osloviť reklamné agentúry, mediálne agentúry či špecializované digitálne agentúry. Alebo si založte svoju živnosť  a ponúkajte svoje služby priamo nejakým reálnym klientom. Tento segment bude nasledujúce roky iba narastať, sociálne siete pribúdať…

Hľadač pokladov

Tento tip je naozajstné dobrodružstvo. Či už sa budete snažiť objaviť novú egyptskú hrobku, nájsť zlato v jednej z riek, alebo pôjdete osvedčenou modernou cestou s detektorom kovov na ramenách prechádzajúc sa na pláži, kam chodia na dovolenku drahé, zlaté prstene a iné šperky strácajúce manželky ruských oligarchov a arabských šejkov. Ak by ste sa vybrali niekam „náhodne“ hľadať poklady zakopané na lúkach či pláňach dávajte, si pozor na legislatívu, niektoré štáty si totiž nárokujú až 100 % z ceny / hodnoty nájdeného pokladu na ich území.

04

Mozgolovec

Ďalšou veľmi modernou záležitosťou aj z online prostredia je mozgolovectvo. Nájdite talentovaného, ambiciózneho kandidáta na nejakú z lukratívnych pracovných ponúk veľkých firiem či personálnych agentúr a získajte podiel z provízie. Dokonca vznikajú špecializované stránky pre mozgolovcov a jedna z HR sociálnych sietí (zainteresovaní vedia) sa zaoberá spájaním kontaktov práve z profesného hľadiska. Využite svoje kontakty, komunikačné či prezentačné schopnosti…

E-book / spisovateľ

Dnes už na to, aby ste vydali svetový bestseller nepotrebujete zázemie veľkého vydavateľstva či dvadsiatich sponzorov. Sadnite za svoj laptop a napíšte knižku na ľubovoľnú tému, ktorá osloví svoju cieľovú skupinu či masy. Vydajte ju vyložene v digitálnej podobe. Nepotrebujete na to v podstate okrem veľmi jednoduchej grafickej úpravy, ktorú zvládne aj ten najzákladnejší kancelársky balíček. Marketing sa dá dnes robiť čisto v online prostredí pomocou sociálnych sietí, prezentačných jednoúčelových webových stránok či osobného blogu. Začnite svoje provízie inkasovať už dnes.

Stávkar

Ste športový fanúšik? Dlhodobo sledujete nejaký šport a viete s viac ako 50 % pravdepodobnosťou odhadnúť výsledok športových zápasov v nejakom konkrétnom odvetví? Poďte do toho. Naštudujte si blogy, webové stránky. Prečítajte si príbehy tých najlepších stávkarov, obkukajte od nich stratégiu a systémy, podľa ktorých stávkujú.

Pokrový hráč

Ešte väčšie vzrúšo je poker. Fenomén posledných rokov, ktorý hrá v online prostredí milióny ľudí a oslovil už aj svetové celebrity, ktoré sa veľmi radi nechajú tými najväčšími online pokrovými herňami zaplatiť, aby sa predstŕčali pred televíznymi obrazovkami. Samozrejme, že to má slúžiť iba na to, aby tieto veľké pokrové značky pritiahli na svoje online pokrové herne nových hráčov a ožobračili ich o všetko, čo nahrajú na svoj hráčsky účet. Musíte si ale uvedomiť, je existuje veľmi veľa ľudí, ktorí sú v pohode s tým, že raz za čas prehrajú v pokri nejakú čiastku, len aby hrali a boli „in“. A tieto ich čiastky niekto vyhráva. Prevádzkovateľ (herňa ako taká), samozrejme, berie provízie z týchto stávok, ale väčšia čiastok stále končí na kontách hráčov, ktorí vyhrávajú. Naštudujte si knižky, pozrite si online / video tutoriály. Zistite si o pokri všetko, ale pozor: niečo iné je hrať poker naživo a niečo iné cez internet. Študujte a skúšajte to s malými finančnými obnosmi. Postupne stávky zvyšujte po veľmi, veľmi malých krokoch.

03

Gigolo

O tom, ako dobre zarábajú slovenské exkluzívne spoločníčky, sme už písali. Teraz je na mieste zamyslieť sa, koľko zarobí takáto istá osoba, ale muž. O tom, že najmä z radov rakúskych, nemeckých či iných dobre dôchodkom zabezpečených západniarskych nadržaných paničiek by si určite dalo povedať mnoho z nich povedať, a hlavne dobre zaplatiť za dobrú ponuku mladého mäska z neutíchajúcou erekciou, niet pochýb ;-).

Pornoherec

Ak ešte okrem erekcie viete svoj nástroj aj dokonale ovládať – to znamená hlavne „na povel postaviť“ a „na povel vyvrcholiť“ + nevadí vám, že v miestnosti, v ktorej sa od vás bude vyžadovať výkon, bude ešte asi tak zo 10 ďalších ľudí civieť na vašu „chloubu“, skúste šťastie aj tu. Aj keď v posledných rokoch sa honoráre tlačia podstatne dole, v online prostredí je ešte stále priestor na predaj „kvalitného materiálu“.

Zahraničná légia

Túto možnosť využívajú najmä ľudia, ktorí sú už na pokraji zvládania tohto sveta. Stroskotané osobnosti, skrachovaní podnikatelia, biele kone či zločinci v pátraní. Francúzska légia neberie na tieto aspekty úvahu a ešte vás aj dobre zaplatí. Vstupom do légie však strácate nárok na všetko. Na doterajší osobný život, na svoj majetok, ak vôbec nejaký máte, na svoje osobné práva. Podpisom s francúzskou légiou dostávate, ak je to potrebné, aj novú identitu, nové meno, nový pas. Ste však potom iba vy a armáda. Armáda je vaša mama, otec, rodina, náboženstvo, Boh aj manželka. No pozor, nemyslite si, že to je také jednoduché, prejde iba veľmi maličké percento uchádzačov a iba takých, ktorý im momentálne zapadajú do koncepcie. Prečítajte si viac o tom, aké je to vstúpiť do elitného vojenského pluku.

01

Mini-developer

Trochu staromódny, ale dnes medzi mladými navracajúci sa investičný boom. Ste vo veku, kedy vám banka (rada) schváli hypotéku? Máte na to dostatočne zdokladovateľný príjem? Finta je takáto: Kúpite byt, povedzme za 50.000 Eur. Mesačná splátka hypotéky je okolo 250 Euro. Takýto byt hodíte do prenájmu, tak aby vám výška nájmu pokryla splátku hypotéky. Tí šikovnejší si to „nakonfigurujú“ tak, aby na tom ešte aj niečo zarobili. Po roku a dobrej platobnej disciplíne vám banka (rada) schváli ďalší úver na ďalší byt, ktorý, samozrejme, tiež budete prenajímať. Všetky tieto prenájmy si ale dáte do oficiálneho príjmu a podáte z nich daňové priznanie, o čo ste potom pred bankou bonitnejší klient a môžete brať ďalšie a ďalšie hypotéky a kupovať byty, ktoré potom budete prenajímať stále dokola… Nevýhodou je, že sa musíte vašim malým realitným biznisom pomerne intenzívne zaoberať, starostlivo sledovať dopyt prenájmov bytov a najmä zvládať svoj marketing náboru nových nájomníkov, aby sa vám nestalo, že budete mať veľkú medzeru medzi dvomi nájomníkmi a vznikne vám hluché príjmové obdobie… A tiež vybrať spoľahlivých nájomníkov, ktorí vám budú vždy načas platiť, čo je v dnešnej dobe niekedy dosť ťažké.

CT-čko :-)

Ak zlyhajú všetky možnosti, potom je tu ešte jedna. Staňte sa členom dozornej rady nejakej nemocnice a hlasujte za nákup nového CT prístroja, niekoľkokrát drahšieho ako normálne stojí. Niečo sa vám určite ujde ;-). A ak nie, aspoň zarobíte na počte zobrazení vášho videa, v ktorom mimochodom spomeňte, že je váš švagor rasistická sviňa.