Hneď v úvode chceme zdôrazniť, že milovať svoju matku je normálne. Aj pomáhať jej s veľkými nákupmi. A občas ju odviezť ku kaderníčke. Normálne ale nie je držať sa ešte v tridsiatke maminej sukne a skákať, ako ona píska. To je prinajmenšom čudné a možno dokonca aj choré.

Každej žene sa páči, keď je jej vyvolený k svojej matke pozorný. Predpokladá totiž, že rovnako pozorný bude aj k nej. Od zdravej lásky k tej, čo nás porodila, však môže byť k závislosti na mamičke iba malý krôčik. Ktoré signály vás upozornia, že by ste mali čo najrýchlejšie dospieť, ak nechcete, aby vám prischla „diagnóza“ mamičkin maznáčik?

1. Vaše telefonáty s mamou nemajú konca kraja. Volá vám, aby sa opýtala, ako ste sa vyspali, čo ste mali na obed, ako bolo v práci, čo ste mali na večeru, čo budete robiť po večeri… ako ste sa vyspali…

2. Konverzáciu s priateľkou často začínate vetou: Ale moja mama povedala… Ste presvedčený, že mamička má vždy pravdu. A aj keď viete, že ju práve nemá, vytrvalo trváte na tom, že má.

3. Keď chcete odísť niekam na celý víkend, pýtate si od mamy povolenie. Lebo čo ak by vás práve vtedy veľmi potrebovala mať pri sebe…?

4. Okomentujete takmer každé jedlo, ktoré vám priateľka pripraví. Ak sa vám nejaké predsa len zdá byť konzumovateľné, neodpustíte si aspoň poznámku, že u mamičky to aj tak chutilo inak.

5. Máte kašeľ, nádchu či nebodaj horúčku? Je čas zveriť sa do rúk mamičke! Nikto vám totiž neuvarí taký dobrý čajík s citrónom a nebude vám tak ochotne vymieňať prepotené pyžamá.

Hotel mama: young man and older woman cooking together pork. 6. Nové oblečenie zásadne chodíte kupovať len s mamičkou. Ona predsa najlepšie pozná vašu veľkosť a vkus. Dôverujete jej dokonca natoľko, že nákup svojej garderóby – a nemáme teraz na mysli ponožky – občas pokojne zveríte len do jej rúk.

7. Po hádke s priateľkou beriete nohy na ramená a čo najrýchlejšie utekáte k mame. Ona vám pofúka všetky boliestky a zaručene vás utvrdí v tom, že ste boli v práve. To priateľka je tá, ktorá by sa mala ospravedlniť…

8. Ako čert kríža sa bojíte konfrontácie s mamou, a tak s ňou konzultujete každý svoj krok. Nakoniec, načo robiť vlastné rozhodnutia, keď ich za vás môže urobiť niekto iný?

9. Potrebujete, aby vám masírovali ego a neustále vás chválili, tak ako to vždy robievala vaša mamička. Občas sa sám cítite ako veľké dieťa.

10. Od vášho bytu má stále kľúče len jedna žena. A vaša priateľka to nie je…