Naša planéta je domovom pre milióny živočíšnych druhov. Aj keď nepoznáme ich presný počet, odhaduje sa, že na súši žije okolo 6,5 milióna druhov a ďalších 2,2 milióna by sme mali nájsť v oceánoch. Ktoré z týchto druhov sú ale najsilnejšie? Zostavili sme pre vás rebríček 10 najsilnejších suchozemských zvierat, pričom sme sa sústredili najmä na pomer ich veľkosti a sily.

 

10. Orol

„Nemá na oblohe konkurenciu.“

orol

Orol patrí medzi najväčších dravých vtákov. Má veľkú silnú hlavu so zahnutým zobákom, ktorý je prispôsobený na trhanie mäsa z koristí. Jeho obrovské pazúry sú dosť ostré nato, aby zabili korisť o veľkosti jeleňa alebo opice. Jeho oči sú taktiež dokonale prispôsobené na lov – štúdie hovoria, že dokáže zahliadnuť zajaca na vzdialenoť 2,5 kilometra.

Vďaka svojmu mocnému telu sa orol nachádza na vrchole potravinového reťazca a iste si zaslúži miesto v tomto rebríčku. Dobrým dôkazom je tiež prípad orla bielohlavého, ktorého natočili niesť v pazúroch 7 kilovú obeť – malého jelenca ušatého.

9. Anakonda

„Amazonskí indiáni ju nazývajú Požierač ľudí.“

had

Anakonda veľká je najťažším hadom našej planéty. Dorastá do dĺžky 5 metrov, ale veľké jedince môžu merať aj 10 metrov. Jej priemerná váha v dospelosti je 250 kíl, ale najvyššia dokázaná hmotnosť anakondy dosahovala až 300 kíl. Je to na pohľad naozaj zastrašujúci živočích. Typicky žije v močiaroch a bažinách. Keďže jej nosné otvory sú umiestnené na vrchu hlavy, je schopná striehnuť na korisť s takmer úplne ponoreným telom. Kvôli váhe sa pohybuje rýchlejšie vo vode ako na súši.

Anakonda sa živí rôznymi vtákmi, korytnačkami, kancami, kopytníkmi, jaguármi či kapybarami, najväčšími hlodavcami na svete. Svoje obete chytá zahryznutím extrémne ostrých zubov. Hoci tieto zuby sú stavené tak, aby nedovolili koristi utiecť, nie sú jedovaté. Anakonda usmrcuje svoje obete tak, že ich omotáva a dusí. Zakaždým, keď korisť vydýchne, anakonda o čosi pevnejšie stisne svoje zovretie.

Čeľusť a svaly však nie sú jediné zbrane v jej arzenály. Ešte aj jej enzými a žalúdočné šťavy sú výnimočne silné, keďže dokážu stráviť naraz telo obrovského zvieraťa. Trávenie môže trvať od niekoľkých dní po niekoľko týždňov.

8. Medveď Grizly

„Zviera schopné uloviť bizóna.“

medved

Medveď grizly je najväčším druhom medveďa a žije v Severnej Amerike. Dosahuje hmotnosť od 180 do 680 kilogramov a výšku 2,44 metrov v stoji. Grizly má veľký hrb na ramenách tvorený zo svalov, ktoré pomáhajú predným končatinám pri hrabaní. Jeho hlava je veľká a guľatá s vyhĺbenou tvárou. Aj napriek masívnej veľkosti medveď grizly dokáže dosahovať rýchlosť až 55 km/h.

5 až 7 mesiacov v roku hibernuje, pričom nežerie, nemočí ani nekadí. V príprave na hibernáciu zožerie obrovské množstvá jedla. A neloví len samé ryby. Grizly si v tomto období trúfne aj na také koristi ako sú los, bizón či dokonca čierny medveď. Taktiež si často privlastňuje korisť iného predátora. Žiadne zviera žijúce v jeho prostredí sa totiž nechce stretnúť v konfrontácii s gryzlim (keďže by nemohlo vyhrať), a tak čokoľvek tento medveď zbadá, je zákonite jeho.

Keďže medveď grizly je príliš veľký nato, aby sa vyšplhal na strom, ako iné druhy medveďa, v prípade ohrozenia sa stavia na zadné a agresívne zaútočí. Ani človek nie je v bezpečí, ak ho prekvapí v krátkej vzdialenosti.

7. Býk

„Silný ako býk… Doslova.“

býk

Býci sú obzvášť silné zvieratá, ktorých silu ľudia využívajú už po stáročia. Domnieva sa, že ich ľudia používali na ťažné práce už 4000 rokov pred naším letopočtom. Ich brutálna sila sa využívala (a využíva) na množstvo rôznej práce ako oranie polí či ťahanie vozov.

Býci sú väčšinou zaprahnutí v dvojiciach. Keď sú dvaja býci podobnej veľkosti a rýchlosti zaprahnutí spolu, ich sila sa značne zvyšuje. Na dlhšiu vzdialenosť dokážu potiahnuť aj dvojnásobok ich spoločnej váhy a na krátku vzdialenosť potiahnu aj 6 ton!

6. Gorila

„Pán medzi primátmi.“

gorila

Gorila dokáže zdvihnúť 1,5 tony (hmotnosť 25 ľudí), čo je takmer desaťnásobok jej vlastnej hmotnosti. Tento výkon dostal gorilu tesne pod prvú päťku najsilnejších zvierat nášho rebríčka. Gorila je inteligentný, strategický a absurdne silný tvor, ktorý vďaka nezvyčajnej tolerancii bolesti dokáže vyhrať takmer každý súboj. Aj keď rýchlosť je jej slabinou, vďaka zastrašujúcim prejavom teritoriálnosti a agresie sa k nej aj tak väčšina zvierat bojí čo i len priblížiť.

5. Tiger

„Najsilnejšie dravé zviera na svete.“

tiger

Tiger dokáže hore na strom vyniesť pol tony, čo je dvojnásobok jeho vlastnej váhy. Avšak stále nie je najsilnejšie zviera, slon ho svojou veľkosťou a váhou prekonáva. Je ale prinajmenšom najsilnejšia mačkovitá šelma, ktorá dokáže zničiť leva v súboji jeden na jedného. Tento fakt dokázali mnohé súboje v rímskom koloseu. Ďalším faktom je, že až 5 percent stravy sibírskeho tigra sú hnedé medvede.

Aj keď tiger nemusí byť tak “silný” ako slon alebo nosorožec, v mnohých prípadoch sa dokázalo, že tiger napriek zjavnej nevýhode zabil slona a vážne poranil nosorožca. Nestáva sa však, aby slon alebo nosorožec poranili tigra. Vedci tiež potvrdili, že tiger je jediné zviera, ktoré dokáže paralyzovať obeť iba svojím revom.

4. Africký slon

„Objektívne najsilnejšie suchozemské zviera.“

slon

Africký slon nie je len najväčšie suchozemské zviera, taktiež patrí k jedným z najinteligentnejších zvierat vôbec. Má obrovské svalnaté telo a hrubé nohy. V ramenách sa týči do výšky 4 metrov a môže vážiť aj 6 ton. Samotné kly vážia aj 45 kíl. Okrem hrabania pôdy ich využíva aj pri súbojoch s inými slonmi pri dokazovaní dominancie.

Chobot slona afrického má okolo 100 tisíc rôznych svalov. Pre porovnanie, celé ľudské telo má len 800 svalov. Táto majestátna zbraň môže pri agresívnom správaní narobiť veľa škody. Slon dokonca dokáže chobotom vykoreniť strom a hodiť ho.

3. Mravec rodu AcromyrmexaAtta

„Najsilnejší muži planéty zdvihnú 5 násobok svojej váhy. Mravec zdvihne 50 násobok.“

leafcutter

Mravce rodu Acromyrmex a Atta sú po človeku číslo 2 v budovaní najväčších živočíšných spoločenstiev. Časť z ich sily sa určite ukrýva v ich sociálnom fungovaní. Tieto mravce sú rozdelené do niekoľkých kást na základe veľkosti, pričom každá kasta vykonáva inú úlohu. Niektorí mravci sa starajú o ich hubové záhradky, niektorí narezávajú lístie, iní obraňujú mravenisko pred neustálymi útokmi a dobíjajú/čistia nové územia.

Títo mravci sú vzhľadom na ich veľkosť úžasne silní – a to najmä vďaka ich stavbe tela. Podporuje ich pevná vonkajšia kostra a obrovské čelustné svaly. Aj keď mravci len zriedka zdvíhajú objekty ťažšie než trojnásobok ich hmotnosti, sú schopní zdvihnúť až 50 násobok. Aby sme to uviedli do perspektívy, predstavte si človeka, ktorý v zuboch nákladiak!

2. Chrobáci podčelade Dynastinae

„Nosorožce v Kráľovstve hmyzu.“

chrobák

Chrobáci podčelade Dynastinae sú rozšírené po celom svete s výnimkou Antarktídy. Najväčší chrobák Dynastinae sa nazýva Herkules antilský a môže dorásť do dĺžky až 19 centimetrov. Svoje meno si iste zaslúži, keď zvážime fakt, že dokáže zdvihnúť 850 násobok svojej váhy. To je akoby človek zdvihol 9 dospelých slonov.

Títo chrobáci majú hrubú vonkajšiu kostru a krídla, aj keď kvôli svojej veľkosti nie sú veľmi dobrými letcami. Na hlave a okolo nej majú rohovité výrastky. Nemôžu síce pokúsať alebo štipnúť, ale kvôli svojej stavbe a sile sa len zdriedkavo stávajú obeťou útoku. Keď sú v ohrození, rýchlo sa zahrabú do pôdy.

1. Hovnival

„Toto ste nečakali!“

hovnival

Hovnival je najsilnejším hmyzom a najsilnejším živočíchom vzhľadom na svoju váhu. Londýnski vedci na tomto chrobákovi previedli experiment a zistili, že je schopný potiahnuť až 1,141 násobok svojej váhy. Kebyže chceme tento výkon prirovnať k človeku, mal by potiahnuť 6 plných dvojposchodových autobusov.

Táto sila je ešte ohromujúcejšia, ak si uvedomíme, že tento chrobák rozhodne nekonzumuje výživnú stravu. Ako jeho názov napovedá, živí sa výkalmi. Niektoré druhy si z nich vytvárajú guľočku, ktorá im slúži ako zdroj potravy, niektoré si nájdene výkaly zakopávajú a niektoré v nich jednoducho žijú. Život skutočne hodný najväčšieho siláka na svete.

Zdroje: www.listland.com, youtube.com, whyfiles.org