Ak patríte do sorty ľudí, ktorí majú občas radi hudobnú melanchóliu s tematikou lásky, ale pri pomyslení na Celine Dion, Mariah Carrey alebo Enrique Iglesiasa vám treba ísť na záchod, tak ste sa ocitli na správnom mieste. Nie je žiadnym tajomstvom, že práve láska je najčastejšou umeleckou inšpiráciou, a to nielen v hudbe. Zároveň neexistuje väčšie umelecké klišé ako láska. Vedieť vkusne, nevtieravo a originálne spracovať problematiku lásky tak, aby z nej v konečnom dôsledku nevznikol vodopád gýču, je samo o sebe veľké umenie. Existuje veľa povolaných, ale málo vyvolených. Asi toľko sa dá povedať na adresu umelcov, ktorí to reálne dokázali.
V nasledujúcom prehľade nemožno očakávať srdcervúce ódy na nekonečné puto medzi Jankom a Marienkou, potoky vyronených sĺz alebo presladené limonády pri západe slniečka. Ide o rebríček lovesongov podaných alternatívnou formou, ktorá (aspoň u mňa) vyvoláva estetický zážitok z hudby a z toho, čo chcel interpret povedať.
10. Radiohead – Fake Plastic Trees
Dnes už kultová kapela, ktorá práve albumom Bends z roku 1995 vrátane „plastovej“ skladby určila svoje smerovanie od nezávislého rocku na Pablo Honey k experimentálnej tvorbe O. K. Computer, Kid A, Amnesiac, Hail To The Thief, In Rainbows až po King Of Limbs. Skladba hovorí o falošnom nepravom svete a láske dvoch ľudí, pričom je originálne využívaná metafora o umelých aspektoch života – gumový, polystyrénový muž, plastová láska a pod. Sugestívny hlasový a vizuálny prejav Thoma Yorka nie je nutné opisovať, treba si ho skrátka vychutnávať. Som hrdým vlastníkom kompletnej diskografie Radiohead, nakoľko patria podľa môjho skromného názoru medzi tri najlepšie kapely hudobnej histórie. Vrele odporúčam najmä albumy Hail To The Thief a In Rainbows. Mimochodom klipová tvorba je taktiež invencia sama o sebe.
9. Shakespear´s Sister – Stay
Dva šťavnaté kúsky Stay a Hello (Turn Your Radio On) z albumu Hormonally Yours zasiahli v roku 1991 svet síce nepripravený, ale príjemne prekvapený. Najmä mladšie ročníky by mali mať tieto skladby ako povinné počúvanie. Keďže som si stanovil kritérium, že v rebríčku neuvediem viac skladieb od jedného interpreta, venujme sa piesni Stay. Nádherné ženské vokály žiadajú umierajúcu polovičku, aby neodchádzala. Ak vám táto scénka až nápadne pripomína Rómea a Júliu, vysvetlenie nájdete v názve kapely.
https://www.youtube.com/watch?v=AX-MyKQlndo
8. Anouk – Nobody´s Wife
Holandská speváčka Anouk v singli Nobody´s Wife z albumu Together Alone z roku 1997 prezradila, že nechce nikom patriť a ospravedlňuje sa za svoje živelné správanie. Forma a melodika síce nápadne pripomína Alanis Morissette, ale to nič nemení na tom, že sa jedná o vydarený počin, ktorý zaujal okrem iného jednoduchým klipom a krásou interpretky.
7. R.E.M. – The One I Love
Spôsob akým Michael Stipe vytvoril lovesong je v skutku originálny. V singli The One I Love z albumu Document z roku 1987 spieva o zložení skladby pre jedinú, ktorú miluje.
Táto vyšla kvôli jedinej, ktorú milujem.
Táto vyšla kvôli jedinej, ktorú neopustím.
Opora, ktorá vypĺňa môj čas.
Táto vyšla kvôli jedinej, ktorú milujem.
V celej piesni sa opakuje spomenutý text s výnimkou zvolacieho refrénu. Jednoduchšie a pôsobivejšie hudobné vyznanie ťažko nájsť.
6. The Temper Trap – Love Lost
Austrálska kapelka The Temper Trap je jedným z najpríjemnejších reprezentantov indie-rocku a dokázali to najmä albumom Conditions v roku 2009. Keď som prvýkrát počul singel Sweet Disposition, bol to hojivý balzam na poškodenú náladu. Skladba opanovala predovšetkým rádiovú produkciu. To som ale netušil, čo ma čaká v podaní Love Lost. Toto je vec, ktorá človeka posadí na zadnicu a otvorí mu ústa, oči a uši dokorán. Fantastický klip, ktorý s láskou nemá nič spoločné, ale zároveň vytvára kombináciu dvoch nezlučiteľných prvkov – humoru a citovej melanchólie. Nemá zmysel opisovať, je nevyhnutné vidieť. Medzihra piesne je skvele tvorená varhanmi, jemným vokálom a perkusiami, aby všetko vyvrcholilo gitarovým refrénom.
5. Bjӧrk – All Is Full Of Love
Island je suverénne najzaujímavejším producentom hudby. Sigur Rós, Gus Gus, Of Monsters And Men, Sugarcubes a, samozrejme, Bjӧrk. Táto dáma v roku 1997 vydala po úspešnom Debut (1993) album Homogenic, ktorý obsahoval singel poukazujúci na to, že všetko naokolo je plné lásky, len ju treba prijať a nebrániť sa jej. Ako to už u Bjӧrk býva zvykom, skladba je sprevádzaná unikátnym vizuálom v podobe futuristického klipu, v ktorom sa milujú dvaja roboti. Stačí vidieť a umrieť.
4. Skunk Anansie – Hedonism (Just Because You Feel Good)
Britské zoskupenie Skunk Anansie púta najmä sugestívnym prejavom speváčky Skin, ktorá dala indie-rocku nový rozmer. Stalo sa tak vďaka globálne najúspešnejšiemu singlu kapely Hedonism v roku 1996 z albumu Stoosh. Ide o vyjadrenie pocitov utrpenia zo zaniknutého vzťahu. Nezabudnuteľný je originálny sprievodný gitarový rif, vďaka ktorému je skladba rozpoznateľná hneď po prvých sekundách počutia. Kruh uzatvára refrén, ktorý nikdy nemôže omrzieť.
3. The Cure – Lovesong
Rob Smith a spol. sú už nezmazateľne zapísaní do hudobnej histórie. Singel Lovesong z albumu Paris (1993) je jedným z vrcholov ich tvorby. Lovesong je vyznanie opisujúce pocity človeka, ktorý sa nachádza v prítomnosti milovanej osoby. Tuctová fráza „vždy ťa budem milovať“ je síce základom refrénu, ale skladba je jednoducho tak dokonalá, že keby v nej Smith prespieval aj celý telefónny zoznam Londýna, zanechala by v človeku nezmazateľnú stopu.
2. Jack White – Would You Fight For My Love?
Ak existuje osoba na súčasnej alternatívnej scéne, ktorá ma fascinuje minimálne ako Thom Yorke, tak je to jednoznačne Jack White. Tento pán je kritikmi považovaný za najvýraznejšiu hudobnú osobnosť začiatku 21. storočia. A to úplne zaslúžene. Pokiaľ sme sa s hrôzou prizerali rozpadu jeho pôvodnej kapely The White Stripes, tak sólové albumy Blunderbuss (2012) a hlavne Lazzaretto z roku 2014 pochovali aj tie najmenšie pochybnosti ohľadom Jackovej budúcnosti. Pieseň Would You Fight For My Love? je suverénne najsilnejšia záležitosť, akú som za poslednú dekádu počul. A že toho nebolo málo, Jack White sa pýta, či by si bojovala o jeho lásku. Ja sa každopádne už teraz teším, že budem bojovať o jeho tretí sólový album. Vráťme sa k jadru veci. Prvá polovica skladby je melodicky postavená na vokáloch, bicích a base ako predohra ku gitarovému refrénu, ktorý čerpá odkaz Led Zeppelin 70-tych rokov. Fantastické sú najmä zadné ženské vokály, ktoré dotvorili majstrovské dielo. Prajem príjemný zážitok.
1. Pearl Jam – Black
Ľudia, ktorí milujú hudbu aspoň tak ako ja, majú spoločnú jednu vec. Impulzom pre počúvanie bola na začiatku tejto cesty skupina alebo interpreti, ktorí ich nezmazateľne ovplyvnili. V mojom prípade sa jedná o Pearl Jam. Títo páni budú nadobro súčasťou môjho života. V roku 1991 vyšiel kultový album Ten. Toto dielo je spolu s albumom Nevermind od Nirvany vrcholom hudobného štýlu grunge. 15 miliónov celosvetovo predaných nosičov bolo v príkrom rozpore s undergroundovou filozofiou kapely, čo viedlo k rozhodnutiu nevytvárať videoklipy k nasledujúcim trom albumom. Zostaviť album, ktorý ani v jedinej piesni nemá slabý článok je extrémne zriedkavé. Toto je prípad Ten. Nachádza sa na ňom najsugestívnejšia skladba, akú som kedy počul, ktorá nebola profilovaná ako singel, hoci spĺňala všetky singlové parametre. V piesni Black Eddie Vedder rozpráva o tom, že odkedy stratil svoju lásku, je jeho svet tetovaný načierno. Farba hlasu, frázovanie a technika spevu je v podaní Veddera nenapodobiteľná. Je to typ speváka rozpoznateľného na prvé počutie. Práve na ňom stojí tvorba Pearl Jam. Keď sa k nemu pridá gitarové sólo Mikea McCreadyho, je vybavené. Ak ste sa doteraz nevenovali tvorbe Pearl Jam, odporúčam začať dokumentom Pearl Jam Twenty (2010) a následne pokračovať jednotlivými albumami. Garantujem, že váš hudobný vkus naberie nový rozmer.
https://www.youtube.com/watch?v=cs-XZ_dN4Hc