Whiskey je jeden z najvyhľadávanejších destilátov a je považovaná za nápoj gentlemanov a pravých mužov. Rozhodne je nesprávne vnímať ju len ako „Jacka na piatkovej kalbe“, keďže v jej pití sa ukrýva hotové umenie.

Tak ako každý kvalitný alkohol, aj whiskey sa líši od značky k značke a od ročníku k ročníku. Nakoľko sa destiluje z obilnín a zreje v drevených sudoch, jej chuť môže byť ovplyvnená množstvom použitých obilnín, dobou ležania aj drevom, z ktorého je vyrobený sud. Tento destilát je ľuďom známy už od štvrtého storočia, najčastejšie obsahuje 40 % alkoholu a podľa správnosti by sa mal piť čistý.

Sledujte Manmagazin.sk aj na Instagrame — TU —

Čo sa týka názvu, môžete sa stretnúť s tvarom whiskey, ktorý je používaný v Írsku a USA, no tiež whisky, čo je typický pravopis pre Škótsko, Wales, Kanadu či Japonsko. Pomenovanie je odvodené od galského slova uisge znamenajúceho voda.

Ak aj vy patríte medzi obľúbencov tohto alkoholu, pozrite si zoznam desiatich unikátnych írskych whiskey, ktoré by ste určite mali objaviť.

1. TULLAMORE D.E.W. XO CARIBBEAN RUM CASK FINISH

Táto špeciálna „Tulamorka“ vzniká tak, že sa originálna whiskey od Tullamore necháva dozrieť v sudoch od rumu Demerara. Sudy Demerara boli zámerne zvolené pre svoje obohatenie o korenie a tropické ovocie. Rum whiskey dodáva karamelové a banánové tóny a tiež bohatú chuť sušeného ovocia. Svoj debut zažila tento rok na deň Sv. Patrika a mala by sa stať stálou súčasťou portfólia značky. Cena je približne 20 € za fľašu.

TIP: Vyskúšajte aj Tullamore Cider Cask Finish.

2. SE*TON

Štvorročná trikrát destilovaná single malt whiskey, ktorá dozrieva v sudoch po sherry Oloroso. Dozrievací proces zahŕňa použitie kombinácie prvý, druhý a tretíkrát naplnených sudov, čím sa mení intenzita ponúkaných príchutí. Celkovo ale Oloroso do destilátu prináša červené ovocie, orechy a tmavú čokoládu. Cena za fľašu je približne 23 €.

3. SLANE IRISH WHISKEY

Táto whisky prichádza do USA vďaka partnerstvu s louisvillskou spoločnosťou Brown-Forman, ktorá vyrába aj Jack Daniel´s či Woodford Reserve. Whiskey podstupuje „troj-sudové“ zrenie za použitia poriadne opečeného až trochu spáleného panenského dreva z dubu z debnárstva Brown-Forman a tiež použitých sudov z americkej whiskey a Oroloso sherry. Každý z týchto troch sudov ponúka svoje vlastné príchute od opečeného dubu a vanilky cez karamel a butterscotch (sladkosť vyrábaná z masla a hnedého cukru, pozn. redaktora) až po hrozienka a korenie. Cena za fľašu sa pohybuje okolo 30 €.

4. BALLYHOO IRISH WHISKEY

Ballyhoo je štvrročná zrnitá whiskey dokončovaná v prístavných sudoch. Jej zdrojom je mletá zmes 93 % kukurice a 7 % sladového jačmeňa. Dokončovaním v prístavných sudoch sa do nej dostávajú náznaky ovocia a korenia, kým hĺbku a komplexnosť získava najmä vďaka chuti mladého obilia, ktorá je veľmi jemná. Fľašu zoženiete za cenu okolo 30 €.

5. JAMESON THE BLENDER´S DOG

Jameson prichádza na trh s rôznymi prémiovými whiskey, aby doplnil tú svoju tradičnú, ktorá je nesmierne obľúbená po celom svete. The Blender´s Dog je druhou v sérii Whiskey Makers a uctievajú si ňou remesleníkov stojacich za značkou. V tomto prípade ide najmä o hlavného zmiešavača Billyho Leightona. Jeho „pes“ (dog, pozn. redaktora) je nástroj, ktorý mu slúži na zbieranie vzoriek zo sudov. Nájdete v nej tóny košíka s ovocím a krémový butterscotch vyvážený dubom a korením. Za fľašu zaplatíte asi 42 €.

TIP: Skúsiť môžete aj Jameson Caskamates, ktorý zreje v pivných sudoch.

6. TYRCONNELL 15-ROČNÁ MADEIRA CASK

Posledná single malt od Tyrconnellu ponúka whiskey, ktorá je raritne dvakrát destilovaná a poležala si pätnásť rokov v burbonových sudoch. Je to limitovaný člen portfólia značky ponúkajúcej trojicu 10-ročných whiskey, pričom nasleduje minuloročnú limitovanú edíciu, ktorá bola 16-ročná. Madeira cask v sebe skrýva pikantné a bylinné tóny popri chuti vína a citrusov. Tento destilát vás vyjde približne na 80 – 100 € za fľašu.

7. GREEN SPOT CHATEAU MONTELENA

Green Spot bol dlho vyhľadávaný ako jeden z najvybranejších príkladov single pot still írskej whiskey. Single pot still je spôsob výroby whiskey, ktorá prejde jedinou destiláciou zmesi sladového a nesladového jačmeňa v tradičných medených kotloch, takzvaných pot still. Posledná edícia sa drží tohto dedičstva a dokončuje sa v sudoch z francúzskych dubov, v ktorých ležal aj Zinfandel zo známeho vinárstva v Kalifornii – Chateau Montelena. Toto francúzsko-americko-ŕske spojenie ukazuje kombináciu čerstvého zrelého ovocia, tmavých bobúľ, korenia, vanilky a karamelu. Cena za fľašu je asi 80 €.

8. BUSHMILLS 21-ROČNÁ SINGLE MALT

Na vrchole portfólia Bushmills jednoznačne kraľuje 21-ročná single malt, ktorá zrela devätnásť rokov v sudoch od burbonu a zvyšné dva roky sa dokončovala v Madeira sudoch. Očakávať od nej môžete kombináciu sušeného ovocia, výrazného korenia, tmavej čokolády a krémovej vanilky ukazujúc všetky charakterové vlastnosti nápoja zrejúceho vyše dve dekády. Za tento skvost zaplatíte približne 120 €.

9. MIDLETON DAIR GHAELACH BLUEBELL FOREST EDITION

Pokračujúca kolekcia Dair Ghaelach Virgin Irish Oak zdôrazňuje potenciál írskeho dubu sledujúc rodokmeň dubu takmer až do bezprecedentných úrovní. Bluebell Forest je druhou edíciou tejto série, pričom každá fľaša môže byť priradená jednému zo šiestich špecifických 130-ročných dubov, ktoré boli zozbierané výhradne na účely stavby sudov. Samotná whiskey je destilovaná v kotli a zreje približne 12 – 23 rokov v burbonových sudoch, než je dokončená osemnástimi mesiacmi v sude z írskeho dubu. Cena za fľašu je 300 €.

10. TEELING 34-ROČNÁ VINTAGE RESERVE SINGLE MALT

Z času na čas má každý potrebu spraviť niečo naozaj veľké. Keď vás podobný pocit prepadne a budete sa chcieť riadne buchnúť po vrecku, nájdete svoje írske šťastie vo fľaši 34-ročnej single malt od Teeling. Obajvíte v nej pikantný profil s dubom a vanilkou a tiež ľahké kvetinové a ovocné tóny. Nepremýšľajte však priveľmi dlho, pretože ich je na svete len 38 a jedna fľaša vás vyjde na 3 500 – 5000 €.

Pite s rozumom od 18 rokov!

Zdroj: maxim.com | Foto: Facebook, bushmills.com, pixabay.com